• BOLI SME V DIVADLE alebo TERÉZIA VANSOVÁ TROCHU INAK

      • 21.11.2014 07:51
      •  
        Najdôležitejšie životopisné fakty o Terézii Vansovej, výraznej predstaviteľke slovenskej realistickej literatúry, ktorá vo svojej dobe veľmi pokorne a obetavo stála po boku svojho manžela a často aj v jeho tieni, sa študenti II. D a III. E triedy spolu s p. prof. Ivetou Onuškovou dozvedeli počas alternatívne spracovaného divadelného  predstavenia Terézia Vansová – Recepty, ktorého sa zúčastnili dňa 18. novembra 2014 v Bábkovom divadle na Rázcestí.
      • Novátorstvo predstavenia nám umožnilo zasadnúť spolu s propagonistami hry za rodinný stôl  Vansovcov a ponúklo množstvo inšpirácie. Chlieb s masťou a cibuľou po skončení predstavenia, ktorý nám ponúkli aktéri hry, bol zaujímavou bodkou za ešte zaujímavejším predstavením.

        Terézia Vansová, rodená Medvecká, bola spisovateľka, prekladateľka, redaktorka, ktorá sa veľmi aktívne  zúčastňovala aj na osvetovej činnosti. Vo svojej dobe bola považovaná za významnú zástankyňu ženských práv.

        Absolvovala dobovo typické ženské vzdelanie, ktoré počas svojho života a popri práci aj veľmi aktívne zdokonaľovala. Bola manželkou evanjelického farára Jána Vansu, s ktorým veľkú časť svojho života prežila v spišskej obci Lomnička a neskôr v Banskej Bystrici, na Fortničke. O svojom manželovi napísala aj životopisné dielo Ján Vansa. V roku 1889 publikovala prvý slovenský ženský román Sirota Podhradských, tak isto stihla napísať aj niekoľko ďalších diel. Terézia Vansová počas svojho života zostavila „Recepty prastarej matere“, ktoré obsahujú vyše deväťsto receptov a rád pre „poriadnu kuchyňu, ktorá je známkou dokonalej domácnosti!“

        Na základe individuálneho vzdelávania a vlastných skúseností sa snažila o vzdelávanie žien – založila prvý slovenský ženský časopis Dennica, aktívne sa zapájala do diania v Spolku slovenských žien Živena spolu so svojou dobrou kamarátkou Elenou Maróthy - Šoltésovou. Zomrela 10. októbra v roku 1942 v Banskej Bystrici.

         

      • Naspäť na zoznam článkov