• Sociálne štipendiá

• Sociálne štipendiá – šk. rok 2018/2019

Poskytovanie stredoškolských štipendií sa realizuje podľa zákona č. 245/2008 Z.z. (školský zákon), podľa § 149.

Nárok na sociálne štipendium má študent vtedy, keď:

a/ rodičia poberajú dávky v hmotnej núdzi (t.j. sú nezamestnaní),

b/ rodičia sú síce zamestnaní, ale z dôvodu nízkeho platu je ich priemerný mesačný príjem za predchádzajúci kalendárny rok (t.j. za rok 2017) najviac vo výške životného minima.

K 1. júlu 2018 boli ustanovené sumy životného minima Opatrením Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR č. 196/2018 Z. z. zo dňa 20.06.2018.

Za životné minimum fyzickej osoby alebo fyzických osôb, ktorých príjmy sa posudzujú sa považuje suma alebo úhrn súm:

- 205,07 € mesačne, ak ide o jednu plnoletú fyzický osobu,

- 143,06 € mesačne, ak ide o ďalšiu spoločne posudzovanú plnoletú fyzickú osobu

- 93,61 € mesačne, ak ide o nezaopatrené dieťa alebo zaopatrené neplnoleté dieťa

Ak žiak žiada o štipendium v priebehu školského roka, poskytne sa od prvého dňa mesiaca, v ktorom bola žiadosť podaná.

Výška štipendia sa prehodnotí podľa študijných výsledkov žiaka za 1. polrok školského roku 2018/2019.

Výška štipendia:

- 46,81 € pri priemernom prospechu študenta do 2,0 vrátane,

- 32,77 € pri priemernom prospechu študenta horšom ako 2,0 do 2,5 vrátane,

- 23,41 € pri priemernom prospechu študenta horšom ako 2,5 do 3,5 vrátane

Postup pri vybavovaní štipendia:

a) V prípade štipendia v dôsledku hmotnej núdze je potrebné predložiť vyplnenú žiadosť spolu s:

- kópiou posledného vysvedčenia, overenou riaditeľkou školy

- dokladom z Úradu práce sociálnych vecí a rodiny nie starším ako 3 mesiace o tom, že sa žiak spoločne posudzuje s osobami, ktorým sa poskytuje dávka v hmotnej núdzi

b) V prípade štipendia v dôsledku životného minima je potrebné predložiť vyplnenú žiadosť spolu s:

- kópiou posledného vysvedčenia, overenou riaditeľkou školy

- potvrdením o čistom prijme rodičov za rok 2017 (ročné  zúčtovanie dane za rok 2017 alebo výpis z daňového priznania r. 2017) + vyplatené náhrady príjmu pri PN, nemocenskej dávky za rok 2017

- dokladom o výške vyplatených prídavkoch na deti za rok 2017 z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny a dokladom o počte nezaopatrených a o počte zaopatrených neplnoletých detí v rodine

- potvrdeniami o návšteve školy o dennom štúdiu súrodencov, ak žiak má nezaopatrených súrodencov

- dokladom o vyplatenom daňovom bonuse za rok 2017

Ak je jeden z rodičov žiaka dobrovoľne nezamestnaný t.j. platí si

odvody, žiak nemá nárok na štipendium.

Žiadosť o štipendium si vyzdvihnete u p. R. Schmidtovej, č. kabinetu 137.