Boli sme v Sankt Peterburgu...
- 21.09.2018 17:26
- V dňoch 8.- 14.septembra 2018 žiaci našej školy zažili neopakovateľné chvíle na brehu Baltského mora, v meste, ktoré založil ruský cár Peter I. Veľký.
Do Petrohradu, Benátok severu, sme pricestovali cez pobaltské štáty, Litvu a Lotyšsko. Najskôr sme sa zoznámili zo sedadiel autobusu s nočným mestom, Nevským prospektom, petrohradským Champ Elyseés.
V pondelok po raňajkách sme sa vybrali na exkurziu do mesta Puškin, pomenované na počesť ruského spisovateľa, ktorý tu študoval. Okrem nádherných parkov nás nadchol hlavne Katarínsky Palác, vybudovaný Katarínou I. a neskôr zrekonštruovaný Katarínou II. Neobdivovali sme len sály bohato zdobené zlatom, ale najmä repliku Jantárovej komnaty, ktorej originál zmizol počas nacistickej okupácie. Poobede naše kroky viedli nielen cez Palácové námestie s Alexandrijským stĺpom, ale aj ulicami, v ktorých Dostojevskij, Vavrilov, Mendelejev a iní významní ruskí velikáni nachádzali inšpiráciu pre svoju tvorbu. A neodpustili sme si ani pamätnú fotku pri Chráme Kristovho vzkriesenia, postaveného v starom ruskom štýle.
V utorok sme zažili atmosféru ranného Petrohradu , keď sme sa po nábreží mohutnej Nevy presunuli do Ermitáže, ktorá patrí medzi najväčšie múzea na svete a sídli v Zimnom paláci ruských cárov. Je ozajstnou pokladnicou svetovej kultúry a umenia, za najvzácnejšie diela sa považujú Da Vinciho obrazy a trón Petra I. Veľkého.
Okrem zimného sídla sme boli zvedaví aj na letné. Je to Petergof (Petrodvorec), honosná rezidencia ruských imperátorov na brehu Fínskeho zálivu. Na výstavbu paláca a parku v štýle Versailles s mnohými fontánami a jazierkami osobne dohliadal Peter I. Veľký. Najobdivovanejším objektom je Veľká kaskáda, ktorej ústrednou časťou je súsošie Samsona, ktorý zabíja leva, čo symbolizuje víťazstvo Petra I. Veľkého nad Švédmi v roku 1709.
V stredu sme sa povestným petrohradským metrom presunuli k slávnemu obrnenému krížniku Avrora, ktorý výstrelom spustil októbrovú revolúciu v roku 1917 a dnes funguje ako múzeum. A potom už naše kroky smerovali k Petro-Pavlovskej pevnosti na Zajačom ostrove. Naozaj nezabudnuteľným zážitkom bol chrámový spev pravoslávnych veriacich v Katedrále sv.Petra a Pavla, kde sú pochovaní ruskí imperátori od zakladateľa mesta Petra I. Veľkého až po posledného cára popraveného boľševikmi Mikuláša II.
Večer sme presýtení nádherou a zvláštnou atmosférou opustili bývalé hlavné mesto Ruska, známe nielen pamiatkami, ale aj povestnou blokádou. Mesto-hrdina, v tom čase nazvané Leningrad, vydržalo počas bojov druhej svetovej vojny takmer trojročné obliehanie nemeckými vojskami, ktoré neprinieslo len smrť státisícov vojakov a civilistov, ale aj nesmierne spustošenie najväčšieho prístavného mesta v krajine.
Štvrtok sme mali vyhradený na starodávny Vilnius, hlavné mesto Litvy. Hoci sme už cítili únavu, predsa sme si vychutnali prechádzky barokovými pamiatkami i návštevu Gediminisovej veže, nazvanej podľa kniežaťa, ktorý mesto založil. V piatok sme sa vrátili plní zážitkov domov.
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články