• Prezentácia knižnej publikácie a otvorenie výstavy

• 10.12.2018 10:59
      • Dňa 3. decembra 2018 sa v priestoroch Gymnázia A. Sládkoviča konala ďalšia zo sprievodných akcií, ktoré sú súčasťou osláv 100. výročia pomenovania školy po štúrovcovi Andrejovi Sládkovičovi.

V predpoludňajších hodinách bola slávnostne odprezentovaná knižná publikácia profesora Pavla Martuliaka – Štátne československé gymnázium Andreja Sládkoviča v Banskej Bystrici (1919 – 1953) a otvorená výstava 100 rokov GAS autora PhDr. Vladimíra Sklenku.

Vo viacúčelovej sále GAS sa pri tejto príležitosti zišli vzácni hostia – predseda BBSK p. Ing. Ján Lunter, riaditeľ Odboru školstva BBSK p. Ing. Miroslav Martiš, autor publikácie Prof. PhDr. Pavol Martuliak, CSc., PhDr. Stanislav Mičev, PhD. – riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici, riaditeľka Gymnázia Ľ. Štúra vo Zvolene RNDr. Ivetta Vidová, PhDr. Jana Odrobiňáková, vedúca vzdelávacieho centra Múzea SNP, p. Štefan Ševčík, predseda Rady školy pri GAS, historik PhDr. Vladimír Sklenka, PhD., Mgr. Peter Fialek – odborný referent pre medzinárodné vzťahy BBSK, Mgr. Ľubica Laubertová -bývalá profesorka školy, pedagógovia a študenti GAS.

Riaditeľka školy PhDr. Iveta Onušková privítala prítomných a predstavila osobnosť pedagóga, vedca a autora publikácie prof. Martuliaka, ktorého následne pozvala na pódium a požiadala ho, aby prítomným porozprával o vzniku knižnej publikácie a jej stručnom obsahu.

V druhej časti slávnosti bola otvorená výstava 100 rokov Gymnázia A. Sládkoviča, ktorú autorsky pripravil historik PhDr. Sklenka. Expozíciou výstavy sprevádzali študenti III. E triedy GAS (V. Poliaková, M. Martinská, S. Paralová, V. Halajová, S. Pračková, J. Matyó, M. Hraško), ktorých odborne pripravila PhDr. J. Findrová.

Expozíciou výstavy postupne prejdú všetci žiaci GAS, aby aj týmto spôsobom lepšie spoznali históriu svojho gymnázia, následne bude prezentovaná žiakom a študentom banskobystrických ZŠ a SŠ.

Knižná publikácia a výstava vznikli vďaka finančnej podpore mesta Banská Bystrica, za čo veľmi pekne ďakujeme.