• Projekt Comenius Regio "ENVITALENT"

• 28.10.2014 08:20
      • v Prahe
      • Projekt Comenius Regio "ENVITALENT"

V dňoch 07.09. – 12.09.2014 sa riaditeľka školy PaedDr. Iveta Šanderová a učitelia Mgr. Dávid Kaňuk, Mgr. Jana Šimková, Mgr. Danica  Heldová a PhDr. Marcela Slančíková zúčastnili projektu Comenius Regio "ENVITALENT" v Prahe.

Deň prvý / pondelok

Navštívili sme nádherné historické centrum Prahy.  Naša, nielen Kráľovská, cesta sa začala na Václavskom námestí a pokračovala na Staromestské námestie. Svetoznámy Pražský orlojStarý židovský cintorín boli našimi hlavnými zastávkami na turistami preplnenom stredovekom centre Prahy. Cez Karlov most sme pokračovali na Malú stranu a z Malostranského námestia viedli naše kroky až na Pražský hrad, ktorý Česi budovali viac ako tisíc rokov.

Nasledovala prehliadka Kráľovských záhrad. Zaujala nás vzácna flóra (najmä rôzne dreviny) a záhradné prvky (fontány a sochy) navrhnuté v renesančnom a barokovom slohu. Deň sme zavŕšili pracovnou večerou na Malej strane.

Deň druhý / utorok

Naše zážitky pokračovali - exkurziou v Chránenej krajinnej oblasti Český kras, kde sme prešli Náučný geologický chodník Český kras. Začiatok  nášho putovania bol pod známym hradom Karlštejn, kde boli svojho času vystavené české kráľovské korunovačné klenoty. Navštívili sme jaskyne, vodopády a vápencový lom. Po celej trase nás sprevádzal nielen odborný výklad geológa , ale aj náučné tabule s podrobným popisom fauny, flóry, pôdy, lesov, vodstva a klimatických pomerov tohoto chráneného územia.

Deň tretí / streda

V Kine IMAX sme absolvovali premietanie prírodopisného filmu „Arktida 3D“. Priblížil nám život najznámejších arktických živočíchov - ľadových medveďov, v krajine,  ktorá sa pomaly zmenšuje predovšetkým pôsobením civilizácie a zmenou klímy. Film patrí medzi vzdelávacie programy, ktoré sa vysielajú pod záštitou Ministerstva školstva, mládeže a telovýchovy ČR. K filmu sme dostali vypracovaný metodický list s námetmi pre didaktické hry, školské projekty a kvízy, ktorý je využiteľný vo výučbe povinných predmetov, voliteľných predmetov, ale aj prierezovej témy environmentálna výchova.

Nasledovala exkurzia v  ZOO Praha . Okrem prehliadky s odborným výkladom nám boli predstavené rôzne publikácie, aktivity a vzdelávacie programy pre prácu so žiakmi  stredných škôl (pracovné listy, semináre, ZOO krúžky)  výtvarná súťaž „Amazonie“, hra pre školy „Staň sa strážcom pralesa“ a mnohé iné aktivity, ktoré podporujú ochranu prírody.

Deň zavŕšila návšteva Trojského zámku, ktorý patrí k najkrajším barokovým zámkom v Čechách.

Deň štvrtý / štvrtok

Dňu dominovala návšteva Gymnázia Christiana Dopplera v Prahe, kde nám vedenie školy  predstavilo zameranie školy a jednotlivé študijné odbory. Osobitnú pozornosť škola venuje práci s nadanými a talentovanými žiakmi v odboroch fyzika, matematika a informatika. Žiaci gymnázia sa zapájajú do rôznych národných aj medzinárodných súťaží, napr. FYGYZ, Matematicko-fyzikální náboj, Pražská strela, Dopplerova vlna a pod., v ktorých dosahujú výborné výsledky. Škola je zároveň aj fakultnou školou Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, spolupracuje aj s ďalšími vysokými školami a inštitúciami.

Potom sme sa presunuli na  UK PřF Praha, kde sa konala vernisáž výtvarných prác a fotografií talentovaných žiakov k medzinárodnému roku kryštalografie. Na pôde univerzity nás privítala aj Doc. RNDr. PaedDr. Milada Švecová, CSc., predsedníčka Klubu environmentálnej výchovy Praha, ktorá nás sprevádzala celým naším pražským pobytom .Vypočuli sme si prednášku o kráse kryštálov, po ktorej nasledovala prehliadka laboratórií, mineralogických zbierok a nakoniec sme navštívili výstavu ocenených prác.

Deň sme ukončili vychádzkou na rozhľadňu Petřín, odkiaľ je nádherný výhľad na Hradčany , Strahov , najväčší štadión na svete, a malebnú Malú stranu.

Deň piaty / piatok

Unavení, ale zároveň plní zážitkov a informácií sme v posledný deň vyhodnotili doterajšie aktivity projektu, vytýčili sme ďalšie ciele a dohodli sme program nasledujúcej mobility, ktorá sa uskutoční na Slovensku v mesiaci október.  Nasledovala cesta do Banskej Bystrice.

PhDr. Marcela Slančíková