Ciele výchovného poradenstva
Výchovný poradca:
-
Uskutočňuje v spolupráci s triednymi učiteľmi s problémami vo výchove a vývine osobnosti. Zabezpečuje pre nich výchovné a výchovno-poradenské aktivity a podľa potreby im sprostredkúva psychologické a iné odborné služby a starostlivosť.
-
Poskytuje konzultácie žiakom a študentom a ich zákonným zástupcom, ako aj pedagogickým zamestnancom školy pri riešení výchovných a vzdelávacích problémov.
-
Osobitnú pozornosť venuje žiakom nadaným, talentovaným, sociálne znevýhodneným a žiakom s postihnutím. Zvýšenú pozornosť venuje aj žiakom nastupujúcim do prvého ročníka a pri prechode na inú školu.
-
Zabezpečuje a spolupodieľa sa na realizácii účelových preventívnych aktivít pre žiakov a rodičov, najmä besied a skupinových stretnutí, na aktuálne témy z oblasti učenia a vzdelávania, správania a medziľudských vzťahov, adaptácie, záťaže, prevencie závislostí a iných sociálno-patologických javov ai.
-
Na pedagogických radách informuje pedagogických zamestnancov školy o výchovno-poradenských aktivitách a práci výchovného poradcu, ako aj o opatreniach potrebných pre riešenie problémov tried a jednotlivých žiakov.
-
Dôsledne dodržiava a presadzuje v podmienkach školy zákon o ochrane osobných údajov.
-
Úzko spolupracuje s triednymi učiteľmi a s koordinátorom prevencie, ako aj so školskými zariadeniami výchovného poradenstva a prevencie a inými nadväznými organizáciami, pri zabezpečovaní úloh výchovného poradenstva.
-
Aktívne sa zúčastňuje na pracovných poradách, seminároch a školeniach, organizovaných pre výchovných poradcov.
Podklady :
-
Zákon č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní, § 134
-
Pedagogicko – organizačné pokyny MŠ SR pre školský rok 2014/2015
-
Vyhláška MŠ SR č. 325/2008 Z.z. o školských zariadeniach výchovného poradenstva a prevencie
-
Metodické usmernenie č. 7/2006-R
-
Metodické pokyny k výchove a vzdelávaniu žiakov s vývinovými poruchami učenia v základných a stredných školách č. CD-2004-12003/23597-1:095
-