• Elyzejská zmluva – 61. výročie v ŠVK

• 23.01.2024 07:41
      • Elyzejská zmluva bola podpísaná 22. 1. 1963 a jej základom bola Zmluva o nemecko-francúzskej spolupráci. Francúzsko-nemecké vzťahy fungovali dobre už od začiatku 50. rokov. Obe krajiny sa však začali obávať diania vo východnej Európe, a tak si chceli zabezpečiť väčší vplyv na politické dianie.

A presne na 61. výročie, čiže 22.01.2024 si Nemecká spolková republika a Francúzsko v našom meste, v ŠVK za prítomnosti veľvyslankyne NSR J. E. p. B. Wolf, veľvyslanca Francúzska J. E. p. P. Le Deunff, predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja p. O. Luntera ako aj iných osobností oboch krajín, stredoškolských učiteľov a samozrejme aj žiakov z troch gymnázií – GAS, EVG a GJGT, toto výročie pripomenuli.

• Po oficiálnom otvorení tohto stretnutia, sa viedla zaujímavá diskusia, kde žiaci kládli otázky, ktoré ich zaujímajú ohľadne práce veľvyslanca v pracovnom, ako aj súkromnom živote.

Toto stretnutie prebehlo v srdečnej a veľmi prijemnej atmosfére a žiaci si mohli overiť svoje znalosti v oboch jazykoch v praxi.