• Projekt Nezabúdajme na minulosť: sadenie stromčekov na Kališti

• 03.05.2022 18:31
      • Ak pôjdete v blízkom čase na Kalište, tak si možno všimnete zmenu. Študenti 1.A a 1.B z nášho GASka sa 29.4.2022 spoločne s rodičmi, starými rodičmi a pracovníkmi Múzea SNP postarali o stromčeky Sadu života ničené nepriaznivým počasím a lesnou zverou. Sad života  tvorí 102 ovocných stromčekov symbolizujúcich obce na Slovensku, ktoré postihol rovnaký osud ako obec Kalište – boli počas II. svetovej vojny vypálené alebo zničené nacistami. Tieto stromčeky zároveň symbolicky vracajú na Kalište nový život.

• Každá obec má svoj stromček. Niektoré z nich boli minulý piatok ošetrené, iné boli vymenené za nové silné stromy s pridanou ochranou voči zveri. Žiaci toto krásne miesto zároveň vyčistili. Ak by ste sa o tom chceli dozvedieť trochu viac, pozrite si vo štvrtok na televíznej dvojke reláciu z regiónov - televízna Regina😅🎥📺alebo o nás možno budete počuť z rádia 🎙📻. Faktom ale zostáva, že sme ešte neskončili a v prácach na záchrane Sadu života na Kališti budeme pokračovať. Naši prváci prebrali patronát nad týmto miestom, ktoré je nemým svedectvom hrôz II. svetovej vojny a zaslúži si našu úctu a ochranu, aby sme si uvedomili , že žijeme v pokoji a mieri a takýto život si musíme vážiť a chrániť. Ďakujeme Urbárskemu a pasienkovému spoločenstvu v Podkoniciach za pomoc a požičanie náradia na práce a Múzeu SNP v Banskej Bystrici.