• Zážitkový tréning: Staň sa skvelým lektorom

• Vybraní žiaci nášho gymnázia sú od septembra 2020 do januára 2022 zapojení do mimoškolského zážitkového tréningu „Staň sa skvelým lektorom“ prostredníctvom edukačného projektu „Zlepšovanie kompetencií žiakov v oblasti ľudských práv a hodnôt prostredníctvom mimoškolskej edukačnej činnosti“.

Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.  Prijímateľom je Slovenský zväz protifašistických bojovníkov o. z., Bratislava. A  odborným partnerom je Vzdelávacie centrum Múzea SNP, Banská Bystrica.

Obsahom krúžku je výučba a nácvik lektorovania v rámci prehľadu historických  období pred 2. sv. vojnou  a po nej, metódy a formy rovesníckeho sprevádzania, prepojenie s obsahom pripravovanej výstavy Ľudia v pohybe, (príprava na prezentáciu výstavy v praxi na žiackej konferencii).

Zážitkové tréningy prebiehajú vždy po vyučovaní a na starosti ich má  odborný lektor z Pamätníka SNP. Okrem toho, na každý zážitkový tréning vytvára odborný lektor didaktické materiály pre žiakov.

Benefitom tohto programu je realizácia zážitkových spôsobov učenia sa, možnosť zdokonaľovania, rozširovanie vedomostí, rozvíjanie princípov ako sú tolerancia, rešpekt k druhým, spolupráca a kohézia, tímový duch. Nové príležitosti k hlbšiemu pochopeniu príčinných vzťahov a prepojení poznatkov. A taktiež nové možnosti ako zlepšiť študijné výsledky.

Vzdelávací program je nastavený v rámci tém dejín Slovenska s prepojením na vysoko aktuálne multikultúrne prostredie, vojnové konflikty, utečenci, súčasná intolerancia, rasová diskriminácia, poznanie jej koreňov a pod. Obsah programu pre žiakov je vytváraný tak, aby boli žiaci vedení k úcte k svojmu národu, pochopeniu historickej a priestorovej orientácie, príčin a dôsledkov historických udalostí, porozumeniu premenám v krajine, ktoré podmieňuje človek.