• Projekt Biodiverzita do škôl

• Projekt Biodiverzita do škôl – vyhodnotenie dotazníka

V dnešnom modernom svete plnom technológii a pokroku často zabúdame brať ohľad na životné prostredie a jeho vplyv na náš život a na nás samotných. Staviame veľké mestá a v dôsledku toho utláčame a ničíme všetku prírodu, ktorá nám stojí v ceste.

Presne z tohto dôvodu sa naše Gymnázium Andreja Sládkoviča zapojilo do projektu Biodiverzita do škôl, ktorý je zameraný na zvýšenie prírodnej rozmanitosti prostredia škôl, zlepšenie mikroklímy a vodného cyklu na miestnej úrovni, tvorenie prostredia pre opeľovače a v neposlednom rade na vytvorenie prostredia vhodnejšieho pre prírodu a ľudí.

Aby sme vytvorili čo najefektívnejšie a najkrajšie prostredie, obrátili sme sa na študentov v ankete a vypočuli tak „hlas ľudu“.

Výsledky ankety ukázali, že 52% študentov by si radšej prialo fontánu, zatiaľ čo 48% sa páči zase jazierko.  Keďže sa jedná o záhradu, nesmieme zabudnúť na rastlinné prvky. 25% by chcelo úžitkové záhrady, 26% si vie lepšie predstaviť ovocné stromy, okrasné stromy si zase praje 25% a kvitnúce rastliny si získali priazeň 24%.

Počas prestávok si študenti chcú oddýchnuť a preto si do relaxačnej zóny 22% žiakov želá hojdacie siete, kreslá alebo vaky. 14% má chuť si sadnúť do altánku, 3% sa chcú vystrieť na lehátku a 61% si jednoducho praje sadnúť si na lavičku.

Predsa len nám tu niečo k dokonalosti ešte chýba. Preto 15% si vie prestaviť tam vsunúť plátno alebo stenu na maľovanie, 28% by sa chceli realizovať na pódiu, 12% chce postaviť vtáčiu búdku pre našich kamarátov operencov a na koniec, 45% študentov by si radi zahrali dáku spoločenskú hru.

A tak pomyselné srdce našej školy - betónové átrium, zatiaľ len v predstavách a na papieri dostáva svoju tvár.

Realizácia tohto projektu nám pomôže skrášliť naše prostredie a nebola by možná bez podpory našich partnerov:

Matej Dimoš

výsledky ankety: Biodiverzita_-_anketa.doc