• CHARITATÍVNA ZBIERKA

• V stredu, 20.12.2023, sa uskutočnila charitatívna zbierka pre nechcené zvieratká v útulkoch. Zbierku robili študenti 2.B triedy, v rámci projektu o prosociálnosti na hodine etickej výchovy. Pre pedagógov, žiakov a ostatných zamestnancov školy napiekli vianočné pečivo a koláčiky, ktoré ponúkali počas prestávok. Ponuka bola veľmi pestrá a ,samozrejme, veľmi chutná. Všetci GASáci boli neuveriteľne štedrí. Podarilo sa nám vyzbierať krásnu sumu, ktorú sme rozdelili až medzi tri útulky.

• Roman Crossfit Challenge 2023

• 19.12.2023 sa uskutočnil jubilejný desiaty ročník populárneho športového podujatia Roman Crossfit Challenge. Súťažilo sa klasicky v dvoch kategóriách, pričom chlapcov sa zúčastnilo 17 a dievčat 7. Atmosféra bola vynikajúca, súťažiacich prišlo povzbudiť veľa spolužiakov, preto aj výkonní tých najlepších mali vynikajúcu úroveň. Podujatie sprevádzal aj hudobný doprovod.
        • Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry

• Vo štvrtok 14. decembra sa uskutočnilo školské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry. Súťažiaci si zmerali sily v tvorbe textu, v interpretácii rečníckeho prejavu a potrápil ich aj test znalostí materinského jazyka.

Práve na výsledky celoslovenského online testu sme si museli chvíľu počkať, ale dnes už je výsledková listina kompletná.
            V kategórii A (3. a 4. ročník) minuloročné víťazstvo obhájila Nina Maslaňáková zo IV.C, 2. miesto obsadila Zuzana Gálisová (IV.C) a 3. miesto v tejto kategórii patrí Márii Švoňavcovej (IV.C).
            V kategórii B (1. a 2. ročník) zvíťazila Sofia Starovecká z II.B, 2. miesto obsadil Šimon Gál (I.D) a na treťom mieste skončil Juraj Maximilián Almáši (I.B).
            K dosiahnutým výsledkom blahoželáme a víťazom držíme palce v krajskom kole.

• DSD II- Nemecký jazykový diplom stupňa II

• Dňa 29. 11. 2023 sa konali písomné skúšky DSD II (Nemecký jazykový diplom II) na EVG, ktorých sa  zúčastnil aj žiak nášho gymnázia Adam Vida. Táto písomná skúška pozostávala z troch častí: počúvanie s porozumením, čítanie s porozumením a slohová práca. Tieto skúšky pripravuje Nemecká spolková republika celosvetovo, a našich žiakov na ne svedomite pripravuje naša nemecká lektorka p. Susanne Depuydt vo svojom voľnom čase.
            Dnes, 18. 12. 2023 sa konala aj ústna skúška, kde Adam opäť musel predviesť svoje znalosti v nemeckom jazyku, čo zvládol na úrovni B2, k čomu mu blahoželáme.

• Vianočná Viedeň

• Ako každý školský rok, tak aj tento rok, žiaci našej školy 11.12.2023 navštívili „Vianočnú Viedeň“. Tentokrát prebehla návšteva v trošku inej podobe, najprv sme absolvovali  prehliadku historického jadra mesta – Dóm Sv. Štefana, Operu, Hofburg, Parlament, Radnicu s návštevou vianočných trhov. Na záver sme spoločne navštívili veľmi zaujímavé „Prírodovedné múzeum“. Naša tradičná exkurzia prebehla vo veľmi milej predvianočnej atmosfére.

• Banskobystrický festival participatívneho divadla

• Aj naša škola sa zapojila do prvého banskobystrického festivalu participatívneho divadla. Trieda II.A povyrástla s divadlom dňa 23. novembra 2023 v rámci citlivého workshopu s názvom Búranie rodových stereotypov, ktorý sa uskutočnil na GASku. Následne sme sa večer zúčastnili predstavenia Krásna Helena. Po lektorskom úvode  priniesla hra rôzne pohľady žien na fakty a mýty o kráse a láske.
            Po jeho skončení nasledovala diskusia, ktorá našim druháčkam a druhákom pomohla nielen v kreatívnom myslení, ale aj v zmyslovom vnímaní a divadelných zručnostiach.

• LaserRun

• Študenti našej školy Marko Filipko a Viktória Urgelová 4.D, Michael Rusina 3.D a Tamara Očenášová 3.B sa dňa 7.12.2023 zúčastnili populárnej športovej akcie LaserRun, ktorá sa uskutočnila v športovej hale Strednej športovej školy. Z 24 prihlásených tímov z celého kraja v prvom vyraďovacom kole sme skončili na 8. mieste čo nám zaručilo ďalší postup v súťaži. V štvrťfinále sme však nestačili na súperov, o našom vypadnutí z play-off rozhodla slabšia streľba. Aj napriek tomu súťaž priniesla mnoho zážitkov pre súťažiacich a skúsenosti do budúcna. Za vzornú reprezentáciu našim študentom ďakujeme.

• Súťaž v skoku do diaľky o pohár Evy Murkovej

• Dňa 5.12.2023 sa v športovej hale Strednej športovej školy uskutočnila súťaž v skoku do diaľky o pohár Evy Murkovej, na ktorej sme mali aj my želiezka v ohni – Miu Mikuštiakov[ z 3.B, Dominika Valenta a Lukáša Bieleho z 3.C. Výborný výsledok dosiahla Mia, ktorá v kategórii dievčat obsadila krásne 3. miesto z 18 štartujúcich. Chlapcom sa až tak nedarilo, ale aj napriek tomu obsadil Lukáš Biely 10. miesto a Dominik Valent 14. miesto z 24 štartujúcich. Študentom ďakujeme za reprezentáciu školy.

• Prvý let rakety Sherpa študentského spolku Czech Rocket Society

• Dňa 26.11 v  sa uskutočnil prvý let rakety Sherpa študentského spolku Czech Rocket Society na letisku Brno-Medlánky. Na tomto lete bol účastný náš študent Šimon Gajdoš, ktorý je odborným pracovníkom v tomto spolku v oddelení Štruktúr, šéfom oddelenia "Payload" a vedúcim stavby odpaľovacej rampy.
        • Vianočná výzva  - „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok“
          • Vianočná výzva - „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok“

• „Pomoc jednému človeku nemusí znamenať' zmenu celého sveta, ale môže znamenať' zmenu sveta pre jedného človeka“.

Tak ako po minulé roky aj tento školský rok 2023/2024 sa GAS-ko zapojilo do dobročinnej zbierky s názvom „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok.“

Sme nesmierne vďační za to, že sa medzi GAS-ákmi našlo dostatok ľudí s dobrým a veľkým srdcom, ktorí prispeli.

Veľmi nás teší stúpajúci záujem prispievať do tejto zbierky.

Tento školský rok sa nám podarilo vyzbierať až 80 krabičiek, ktoré určite potešia seniorov v Banskej Bystrici a v blízkom okolí. Balíčky sme odovzdali organizátorom zbierky v piatok 1.12.2023.

Veľké ĎAKUJEM patrí všetkým darcom: študentom, rodičom, kolegom a priateľom GAS.