• Crossfitová súťaž UMB Challenge

• Dňa 28. 11. 2023 sa v telocvični UMB v B. Bystrici uskutočnila crossfitová súťaž UMB Challenge, na ktorej sa zúčastnili aj naši žiaci Michael Rusina z 3.D, Jakub Glončák z 2.C a naša bývalá žiačka Barbora Burgerová-Gajdošová. Náš tím sa v konkurencii vysokoškolákov, budúcich trénerov a telocvikárov nestratil a obsadil 6. miesto a v súťaži jednotlivcov dokonca Barbora vo finále vyhrala. Našim žiakom ďakujeme za reprezentáciu školy a tiež za ochotu súťažiť aj vo večerných hodinách.

• Celosvetová súťaž v riešení fyzikálnych úloh Fyziklání

• V stredu 22.11.2023 sa naši študenti zúčastnili celosvetovej súťaže v riešení fyzikálnych úloh Fyziklání. Súťaž sa uskutočnila podvečer, online formou pekne z tepla počítačovej učebne, a zúčastnilo sa jej vyše 500 družstiev z celého sveta. Naša škola postavila 3 zmiešané družstvá, ktoré bojovali v dvoch kategóriach.
            GASácki študenti sa počas 3-hodinového maratónu s chuťou popasovali s riešeniami úloh z fyziky, matematiky, geometrie a logiky.
            Príklady veru neboli najľahšie a žiakom dali zabrať, no domov vo večerných hodinách odchádzali spokojní s vedomím, že veru nie sme horší ako ostatok sveta. A tí mladší prídu o rok zasa.
        • Školské kolo olympiády v nemeckom jazyku

• Dňa 23.11.2023 sa na našej škole konalo školské kolo ONJ, ktorého sa zúčastnili žiaci 1. – 4.ročníka. Súťažilo sa v dvoch kategóriách, kde žiaci predviedli svoje znalosti v nemeckom jazyku, v písomných, ako aj ústnych častiach.
            V kategórii 2A sa na 1. mieste umiestnila žiačka z 1.A – I. P .Gašparová, na 2. a 3.mieste žiačky z II.A – S. Viglaská a K. Hudačková.
            V kategórii 2B obsadili prvé 3 miesta žiačky z III.D – L. Glembová, M. Bučeková a N. Šaškievičová.

• DEZINFORMÁCIE A ŠKODLIVÝ OBSAH V MÉDIÁCH

• V rámci Spoločenskovedného seminára sa žiaci 3. ročníka zúčastnili interaktívnej prednášky, kde sa dozvedeli o pútavej učebnici pre stredoškolákov, ktorá venuje pozornosť prínosom Európskej únie k rozvoju demokracie, slobody a ochrany ľudských práv a zároveň predstavuje mladým ľuďom NATO, ako ochrancu a garanta slobody členských štátov.

• Jeden deň GASákom

• Aj tento rok si  deviataci zo základných škôl z Banskej Bystrice a jej okolia prišli vyskúšať, aké je to byť jeden deň GASákom. Najskôr ich čakalo „mozgotrasenie“ – vedomostný kvíz s otázkami z dejepisu, geografie a aj logické záhady. 15 trojčlenných tímov súperilo o dobré umiestnenie a  tí najlepší si odniesli pekné vecné ceny.

• DSD II- Nemecký jazykový diplom stupňa II

• Dňa 20. 11. 2023 sa na našom gymnáziu konali pilotné skúšky DSD II (Nemecký jazykový diplom II). Dvaja kandidáti  predviedli svoje znalosti z nemeckého jazyka za prítomnosti nášho žiaka zo IV.A triedy -  A. Vidu, ktorý absolvuje túto ústnu skúšku 18. 12. 2023. Tieto pilotné skúšky prebehli za prítomnosti pani lektorky S. Depuydt, a Mgr. V. Solivajovej, Mgr. M. Kadlečkovej a Dipl.- Lehrer  C. Faško vo veľmi prijemnej atmosfére.

• Deň nemčiny 2023

• Dňa 14.11.2023 sa v ŠVK v Banskej Bystrici konal „Deň nemčiny 2023“, ktorého sa zúčastnili aj vyučujúce nemeckého jazyka našej školy.
            Tento deň sa konal za prítomnosti prezidenta SUNG Dr. phil. M.Ľuptáka, kultúrneho atašé SRN pána S. Kruschkeho, odborného poradcu pre nemčinu ako cudzí jazyk pána C. Henßena (ZfA), Mgr. Anny Pávovej z Národného inštitútu vzdelávania a mládeže (NIVAM), zastupiteľov Katedry germanistiky, Filozofickej fakulty UMB, pani K. R. Wolfovej, z Goethe-Institutu Bratislava, riaditeľov niektorých stredných škôl ako aj učiteľov stredných a vysokých škôl.

• Maratón písania listov

• Pod záštitou medzinárodnej organizácie Amnesty International sa aj tento rok na našej škole uskutočnil Maratón písania listov. V rámci spoločenskovedného semináru sme 10.11.2023 podporili nespravodlivo prenasledovaných a väznených z celého sveta podpísaním 104 listov.
            My, GASáci, sme sa tým pridali  k myšlienke, že napísať nevinnému človeku list môže znamenať veľa. Môže mu zmeniť život.
            V prípade, ak chcete akciu podporiť, kliknite na link:  https://www.amnesty.sk/maraton-pisania-listov/

• DEŇ VOJNOVÝCH VETERÁNOV

• Dňom konca 1. svetovej vojny  je 11. november a tento deň je zároveň  Medzinárodným dňom vojnových veteránov. Symbolom tohto vojnového konfliktu sa stal červený kvet vlčieho maku, ktorý mali pripnutý na svojich hrudiach aj naši študenti.

Študenti III.C triedy sa 10. novembra 2023 zúčastnili spomienkového dňa na vojnových veteránov v Pamätníku SNP v Banskej Bystrici.

• IDO DANCE – Majstrovstvá sveta

• V dňoch od 6.11. – 10.11.2023 sa v Skopje, v Macedónsku konali IDO DANCE - Majstrovstvá sveta, ktorých sa zúčastnila aj naša žiačka Rebeca Dudášová zo IV.B triedy spoločne so svojou sestrou Nikolou Dudášovou, ktorá je absolventkou nášho gymnázia.
            Dievčatá obsadili v kategórii „SALSA DUOS FEMALE ADULTS OPEN“ úžasné 1.miesto. K tomuto víťazstvu im samozrejme srdečne blahoželáme a prajeme do budúcnosti veľa úspechov.
            Sme hrdí, že tak úspešne reprezentovali našu školu, ako aj našu krajinu na týchto majstrovstvách.