• Overovanie metodík - MATEMATIKA

• V rámci projektu IT Akadémia prebieha v školskom roku 2019/2020 overovanie metodík aj v predmete Matematika. Metodiky boli už overované na hodinách v 1. ročníku.

Zrealizované boli tri metodiky:

Kedy je prirodzené číslo deliteľné štyrmi?

Táto metodika bola overovaná žiakmi I. B triedy.

Metodika sa zamerala na zopakovanie, prehĺbenie a porozumenie poznatkov o deliteľnosti prirodzených čísel a odvodenie kritéria deliteľnosti štyrmi.

Žiaci riešili pracovný list vypracovaný v prostredí tabuľkového kalkulátora MS Excel. Pracovali samostatne alebo v skupinkách na počítači. Pracovný zošit obsahoval postupnosť úloh, ktorých riešenie viedlo žiakov k zovšeobecneniu kritéria deliteľnosti prirodzených čísel číslom štyri.

Na hodinách matematiky nechodíme často do počítačových učební, preto žiaci pozitívne privítali tuto zmenu.

Skúmajte deliteľnosť čísel tromi

Aj táto metodika bola overovaná žiakmi I. B triedy.

Metodika sa zamerala na deliteľnosť tromi a využívanie zvyškov pri celočíselnom delení tromi.

Súčasťou vyučovacej hodiny bola aj didaktická hrá s kartičkami obsahujúcimi postupne všetky čísla od 1 do 13. Žiaci v tejto časti hodiny pracovali vo dvojiciach a postupne si zapisovali výsledky hry na pripravený pracovný hárok. Aj táto aktivita bola žiakmi prijatá s nadšením.

Následne vypracovali pracovný list s pripravenými úlohami.

Dvojková sústava

Táto metodika bola overovaná žiakmi I. D triedy.

Metodika sa zamerala na to, aby žiaci objavili návod, ako previesť číslo z desiatkovej sústavy na dvojkovú a naopak.

Žiaci samostatne pracovali s dodanými pracovnými listami.

Niektorí žiaci to už vedeli z informatiky. Bolo im vysvetlené, že ten postup, ktorý už vedia, nie je jediný, že si spolu sformulujú iný postup (algoritmus). Často sa stretneme s tým, že jeden problém má viac rôznych postupov, ako prísť k správnemu výsledku.