Pre uchádzačov o štúdium Pre študentov a rodičov Pre maturantov Maturita

Futsal 2012/13 Bedminton 2012/13 Majstrovstvá SRBSKA v halovom veslovaní 2012/13 XIV. ročník Medzinárodných majstrovstiev Slovenska v halovom veslovaní 2012/13 Olympiáda v NJ 2012/13 GEOGRAFICKÁ OLYMPIÁDA v 2012/13 Medzinárodný projekt z chémie Olympiáda v AJ a NJ v 2012/13 III. Medzinárodné majstrovstvá Slovenska stredných škôl v halovom veslovaní 2012/13 Olympiáda v NJ v 2013/ 2014 Olympiády zo SJ 2013/14 Bystrická Improliga 2013/14 Olympiády v AJ 2013/14 Veslársky maratón Biologická olympiáda 2013/14 Obvodné kolo olympiády v AJ 2013/14 Olympiáda šk. kolo Francúzskeho jazyka 2013/14 Krajské kolo Olympiády zo SJaL 2013/14 4. ročník Majstrovstiev Slovenska stredných škôl v halovom veslovaní 2013/2014 Filmového festivalu fyziky 2013/14 Krajské kolo chemickej olympiády kategória C 2013/14 Maratón 2014/15 Kalokagatia 2014/15 Horehronské hry 2014/15 crossfit 2014/15 Halové veslovanie 2014/15 halovoý triatlon 2014/15 krajské kolo chemickej olympiády 2014/15 Ocenenie pre Evu SLANČÍKOVÚ 2015 PRVÉ MIESTO V KRAJSKOM KOLE olympiády zo slovenského jazyka 2014/15 Krajské kolo Biologickej olympiády 2014/15 Krajská prehliadka SOČ 2014/15 Školský rok 2015/16

Školský rok 2015/16

Spievam po francúzsky

Soňa Sýkorová z III.B triedy reprezentovala školu v spievaní po francúzsky

Verejná diskusia na tému radikalizácia mládeže

Čo motivuje 14-ročného chlapca zo slušnej rodiny, aby sa pridal k extrémistickej skupine?  Veľvyslanectvo USA v spolupráci s Nadáciou otvorenej spoločnosti pripravilo verejnú diskusiu na tému radikalizácia mládeže s bývalým americkým skindheadom Christianom Picciolinim.  Diskusia sa konala v Pamätníku SNP v Banskej Bystrici v stredu 18.5. a zúčastnili sa jej anglické triedy 1.A a 2.A pod vedením p.p M. Pšenákovej, M. Kováčovej a L. Lipovskej.

Úspech Borisa Obergriesa

V nedeľu 8.5.2016 sa konal už XI. ročník behu Sliačskym chotárom. Nechýbali ani študenti našej školy, pričom najlepšie obstál Boris Obergries (1.A), ktorý sa spomedzi 400 pretekárov v absolútnom poradí ocitol na čele výsledkovej listiny v behu na 8 kilometrov (kratšia trať). K 1.miestu a výbornému výkonu blahoželáme.

DSD II- Nemecký jazykový diplom stupňa II

Dňa 13.05.2016 pri príležitosti rozlúčky so štvrtákmi, dvom žiakom našej školy (tretí bohužiaľ nebol prítomný) boli odovzdané certifikáty DSD II žiakom štvrtého ročníka našej školy, k čomu im srdečne blahoželáme.

Veríme, že v budúcnosti sa záujem o túto skúšku zvýši. Mať tento certifikát otvára dvere naším žiakom nie len v nemecky hovoriacich krajinách študovať, ale aj pracovať.

Ďalším bonusom je, že táto skúška je bezplatná a naša škola má už dlhodobú tradíciu ohľadom získania tohto certifikátu.

VI. Majstrovstvá Slovenska stredných škôl v halovom veslovaní

 Dňa 22.4.2016 sa v aule GAS uskutočnili VI. Majstrovstvá Slovenska stredných škôl v halovom veslovaní , na ktorých naši študenti dosiahli vynikajúce výsledky. Z 19 škôl  Slovenska, Srbska a Poľska  vybojovali trikrát 2. miesto. V kategórii mladšie dievčatá – Slančíková, Mesíková, Jakobeiová a Řičanková , mladší chlapci – Zibrin , Pecko, Fábik, Vladovič , staršie dievčatá – Dubecká, Kostová, Kamenická a Muchová. Po vyhlásení výsledkov Majstrovstiev Slovenska  predseda Slovenskej asociácie halového veslovania p. Valent vyhodnotil aj Školskú ligu v halovom veslovaní za rok 2015/2016. V nej naša škola zvíťazila a tým získala titul Najúspešnejšia škola Školskej ligy v halovom veslovaní. V jednotlivých kategóriách sme získali trikrát 1. miesto

 ( mladšie dievčatá, mladší chlapci, staršie dievčatá) a naši starší chlapci sa umiestnili na celkovom 4. mieste.

Concept2_liga_stred.skol_v_halovom_veslovani_2015-16-1.doc

vysledky_MSR_veslo_2015-16.doc

FOTO

UNL

13. apríla 2016 sa študenti I.B triedy s triednou profesorkou a vyučujúcou SJL, PaedDr. Ľubicou Daňkovou, zúčastnili Univerzitnej noci literatúry na FF UMB.Na siedmich stanovištiach absolvovali čítanie kníh, ktoré vyšli vo vydavateľstve ARTfórum.

Knihy čítali : Beata Hirt, Paulína Šedíková – Čuhová, Peter Zemaník, Anna Zemaníková, Štefan Šafárik, Anita Krepčárová – Šafáriková, Slavomír Sochor, Vladimír Hiadlovský a Monika Perecárová.

Najviac sa nám páčilo stanovište : Tajné schody a  najlepší výkon  v čítaní podľa nás podal Slavomír Sochor a Peter Zemaník.

   UNL sa konala na počesť Juraja Kušnierika, novinára, ktorý nečakane zomrel koncom minulého roka.

   Tešíme sa na IV. ročník UNL a srdečne ďakujeme jednej z organizátorok, našej bývalej študentke, Zuzke Bariakovej za príjemne strávený večer.

FOTO

Úspech Juraja BOLFA

Stredoslovenské osvetové stredisko v Banskej Bystrici udelilo Jurajovi BOLFOVI (1.A) druhé miesto v prednese prózy. Náš nádejný recitátor GAS-ko výborne reprezentoval v Regionálnom kole 62. Hviezdoslavovho Kubína. Blahoželáme...!

DSD I (Nemecký jazykový diplom I)

V dňoch 31.03. a 4.04.2016 sa na našej škole konali ústne skúšky DSD I, ktorých sa zúčastnilo 18 žiakov našej školy -  2., 3. a 4. ročníka, ktoré úspešne zdolali a to v úrovniach A2, alebo B1.

K úspechu im srdečne blahoželáme!

Marius Fízeľ ocenený medzi najlepšími športovcami mesta Banská Bystrica

 http://bbonline.sk/v-radnici-ocenovali-najlepsich-sportovcov-mesta-za-rok-2015/

Kováčova Bystrica

Dňa 16.3 2016 sa v priestoroch ŠVK uskutočnila známa Kováčova Bystrica. Jurajovi BOLFOVI (1.A)  sa umeleckým prednesom v kategórii próza podarilo získať 3.miesto. Blahoželáme...!

Opäť sme bodovali na krajskom kole Biologickej olympiády !!!

V krajskom kole Biologickej olympiády kategórie A získala Dominika Rovňanová zo IV. E krásne 2. miesto a ako úspešná riešiteľka postupuje do celoštátneho kola. V rovnakej kategórii sa na peknom 10. mieste umiestnila aj Kristína Krchmanová zo IV.E. 

V kategórii B nás veľmi potešil Marek Fako z II.A, ktorý pri svojej premiére vyhral krajské kolo Biologickej olympiády a ako úspešný riešiteľ tiež postupuje do celoštátneho kola. Zdenko Večerík z II.A skončil v rovnakej kategórii na peknom 12. mieste.

Všetkým zúčastneným žiakom k dosiahnutým výsledkom srdečne blahoželáme
a ďakujeme za vzornú reprezentáciu našej školy.

Dominike a Marekovi želáme v celoštátnom kole veľa šťastia a úspechov.

Krajské kolo Olympiády v ruskom jazyku – 46. ročník

Dňa 11.03.2016 sa konalo KK ORJ v Banskej Bystrici , ktorého sa zúčastnili aj dve žiačky našej školy:

Alexandra Kolomeytseva, žiačka  III.D triedy v kategórii  B3, obsadila 2.miesto,

Zuzana Zaušková, žiačka I.B triedy v kategórii B1, obsadila 3.miesto.

Teší nás, že aj naša škola sa zapojila po niekoľkých rokoch do tejto súťaže a dievčatám srdečne blahoželáme!!!

Školské kolo v umeleckom prednese poézie a prózy

Dňa 10.marca sa na Evanjelickej fare v Radvani uskutočnilo Školské kolo v prednese poézie a prózy. Priateľky a priatelia umeleckého slova sa pod pedagogickým vedením PaedDr. Ľ. Daňkovej a PhDr. M. Slančíkovej najskôr prešli k hrobu Andreja Sládkoviča, kde si povedali pár slov o jeho živote a tvorbe. Potom sa presunuli na faru, kde postupne vystúpili jednotliví súťažiaci v kategórii próza a potom nasledovala poézia. Pred publikom, ktoré tvorila 1.B, odzneli precítené ukážky tvorby slovenských i svetových spisovateľov. Odborná porota rozhodla, že víťazmi a zároveň postupujúcimi do obvodného kola sú:

 • Próza : Juraj Bolf (1.A)
 • Poézia: Jakub Mašlár (1.D)

Jurajovi Bolfovi touto cestou držíme palce, pretože sa mu podarilo z obvodného kola postúpiť na kraj.

Všetkým zúčastneným patrí poďakovanie za účasť na príjemnom stretnutí, ktoré sa zopakuje znovu o rok.

Pilotné skúšky DSD I

Dňa 8.03.2016 sa na našej škole konali pilotné skúšky DSD I (Nemecký jazykový diplom I), kde svoje

znalosti v nemeckom jazyku predviedli traja žiaci:  M.Balcová, A.Knoth z I.A triedy a A.Dinová z II.A

triedy za prítomnosti žiakov z 2., 3. a 4.ročníka, skúšajúcich: Mgr. M.Kadlečkovej, Mgr.V.Solivajovej

a C.Morgenstern. Hosťom bola pani B.Weishaupt, nemecká lektorka, pôsobiaca na našej škole.

Tieto skúšky prebehli v prijemnej atmosfére.

Úspech študentov GAS v krajskom kole v bedmintone

Dňa 10.2.2016 sa uskutočnilo vo Zvolene krajské kolo v bedmintone.                                        Alžbeta Bullová a Simona Mihuliaková obsadili 3.miesto a v kategórii chlapcov Matej Bartoš a Michal Černák 2.miesto, pričom im len o vlások unikol postup do celoslovenského kola.  

Krajské kolo vo florbale

Dňa 25.2.2016 sa zúčastnili študenti našej školy krajského kola vo florbale, ktoré sa uskutočnilo v Slovenskej Ľupči. 

Našu školu reprezentovali : Marek Bais, Vladimír Bernolák, Dominik Eliáš, Richard Gregor, Marek Hraško, Peter Lakomčík, Igor Marko, Juraj Oravec, Matúš Ridzoň, Martin Siklenka, Jakub Trnka a Jakub Tury.  Chlapci získali bronzovú medailu, ku ktorej im srdečne blahoželáme

ÚSPECH NA MAJSTROVSTVÁCH SR

Eva SLANČÍKOVÁ (2.A) pridala do svojej zbierky ďalší titul. V nedeľu 21.2. 2016 sa časom 10:04,02 min. stala Majsterkou Slovenska v behu na 3000 m v kategórii juniorov. Športová hala Elán v Bratislave sa stala svedkom rýchleho behu našej žiačky, ktorá preteky vyhrala spôsobom: štart-cieľ. Gratulujeme ...!

 

.

Krajské kolo – Olympiáda v nemeckom jazyku – 26.ročník

Dňa 11.02.2016 sa na našej škole konalo KK ONJ, kde súťažili žiaci ZŠ a SŠ z celého banskobystrického kraja.

 Našu školu reprezentovala žiačka III.D triedy, Alexandra Kolomeytseva v kategórii 2C, ktorá obsadila pekné 3.miesto.

Sme na ňu veľmi hrdí a srdečne jej k úspechu blahoželáme

Výsledky školského kola Olympiády v ruskom jazyku

B1 kategória : 

1. miesto: Zuzana Zaušková

2. miesto : Alex Ernest

3. miesto:  Alžbeta Bendíková

B3 kategória:

1. miesto: Alexandra Kolemeytseva

2. miesto: Vlasta Longauerová  

Ďakujeme všetkým, ktorí sa zúčastnili a víťazom kategórií želáme veľa šťastia v ďalšom kole :)

Vianočná dobročinná tvorivá dielňa

Dňa 21.12.2015 sa na GAS uskutočnila Vianočná dobročinná tvorivá dielňa v spolupráci s Mgr.Tímeou Roth, Dominikou Geregovou a jej projektu "Deti deťom" ako aj študentov a vyučujúcich GAS. 

Finančné prostriedky boli vyzbierané z predaja pop kornu, medovníkov, výrobkov z Dominikinej  stránky, ale aj z predaja líneckého pečiva. Okrem toho si zúťastnení mohli vyrobiť jednoduchú vianočnú dekoráciu, prípadne ozdobiť medovník.

Podarilo sa nám vyzbierať 150,01 eur.

Výťažok  150,01 eur sme darovali v spolupráci s Dominikou Geregovou a jej projektu „Deti deťom“  Občianskemu združeniu Svetielko nádeje,ktoré pôsobí pri Klinike pediatrickej onkológie a hematológie SZU v Banskej Bystrici.

svetielko_nadeje.pdf

Všetkým, ktorí nás podporili ĎAKUJEME. 

Trojkráľový beh

5,39 km okruh ponúkol aj tento rok všetko, čo má hobby beh pre každého obsahovať: sneh, ľad, zimu, tmu. V tradičnom termíne a na tradičnom mieste si splnilo svoj novoročný záväzok 1254 bežkýň a bežcov. Výzvu prijalo aj viacero žiakov našej školy. Najlepšou v kategórii žien bola Eva Slančíková (2.A), ktorá sa umiestnila na výbornom treťom mieste. V kategórii mužov dobehol na peknom jedenástom mieste Boris Obergries (1.A). Nechýbali ani p.p. Kamas a p.p. Zvara. Všetci behuchtiví sa v zasnežených uličkách nočnej Banskej Bystrice stretnú na Troch kráľov o rok.

ROMAN WINTER CROSSFIT CHALLENGE

Obľúbená súťaž p.p.Kamasa mala svoje pokračovanie v predvianočnom čase 22.decembra 2015. Z 28 prihlásených študentov boli najlepší:

 • v kategórii chlapcov:

1. miesto         Ridzoň zo 4.B (5:03,8)

2. miesto         Pecko z 2.B (5:26,4)

3.miesto          Peťko zo 4.C (6:23,6)

 • v kategórii dievčat:

1.miesto          Slančíková z 2.A (4:16,4)

2.miesto          Geregová z 1.A (4:49,9)

3.miesto          Astalošová z 1.C (5:30,3)

Všetkým zúčastneným ďakujeme , že sa odvážili prekonať svoje limity. Ďalšia výzva vás čaká v lete na rovnakej súťaži...došportovania, priatelia crossfitu...

 

DSD II- Nemecký jazykový diplom stupňa II

Dňa 15.12.2015 traja žiaci štvrtého ročníka našej školy, úspešne absolvovali ústnu skúšku DSD II, k čomu im srdečne blahoželáme.

Veríme, že v budúcnosti sa záujem o túto skúšku zvýši. Mať tento certifikát otvára dvere naším žiakom nie len v nemecky hovoriacich krajinách študovať, ale aj pracovať.

Ďalším bonusom je, že táto skúška je bezplatná a naša škola má už dlhodobú tradíciu ohľadom získania tohto certifikátu.

Výsledky školského kola Olympiády v nemeckom jazyku

2A kategória : 

1. miesto: Adam Knoth

2. miesto : Jakub Mikušinec 

3. miesto:  Samuel Arpáš

2B kategória:

1. miesto: Alexandra Kolemeytseva

2. miesto: Anna Purgatová  

3. miesto: Andrej Kubanda

Ďakujeme všetkým, ktorí sa zúčastnili a víťazom kategórií želáme veľa šťastia v ďalšom kole :)

Úspech študentiek GAS v súťažiach kampane Červené stužky.

Naše študentky sa zapojili do súťaže Spot kampane Červené stužky s témou – Vernosť chráni.

Študentky Dominika Geregová z I.A triedy získala 2. miesto v súťaži a Mária Miklošová z II.C triedy získala čestné uznanie poroty.

Dievčatám gratulujeme.  VIAC

https://www.youtube.com/watch?v=b29lrfymU9g

https://www.youtube.com/watch?v=c5lt8AyXvfg

Kampaň Červené stužky

Hodnotiaca_sprava

Zlatá medaila

V dňoch 18.-22. 11. 2015 sa uskutočnil v Bratislave 1. ročník majstrovstiev sveta v minihokejbale. Reprezentantky SR spolu s našou žiačkou Evkou Kamenickou zo IV.B triedy v kategórii žien SR obsadili prvé miesto, získali zlatú medailu. Evka Kamenická po prvom odohratom zápase získala pohár za najlepšiu hráčku zápasu za tím SR. Za celý turnaj svojmu tímu prispela k víťazstvu štyrmi gólmi, z toho jedným vo finále.

K získaniu titulu majsteriek sveta srdečne blahoželáme.

Výsledky školského kola Olympiády v anglickom jazyku:

2A kategória : 

1. miesto: Max Zatkalík 

2. miesto : Samuel Bilanin 

3. miesto:  Kristína Kosáková 

2B kategória:

1. miesto: Kristína Krchmanová 

2. miesto: Michal Vanka  

3. miesto: Patrik Klonga 

anglofóni:

1. miesto: Silvia Hodásová 

2. miesto: Adriána Nosko 

3. miesto: Alexandra Kolomeytseva 

Ďakujeme všetkým, ktorí sa zúčastnili a víťazom kategórií želáme veľa šťastia v ďalšom kole :)

Výsledky Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry

Kategória B:

 • Natália Jachová (1.D)
 • Jakub Mašlár (1.D)

Kategória A:

 • Kristína Krchmanová (4.E)

Postupujúcim blahoželáme a držíme palce v krajskom kole...!

BYSTRICKÁ IMPROLIGA

24.11.2015 sa študenti našej školy zúčastnili Bystrickej improligy, ktorá sa uskutočnila v komornej sále SOS na Dolnej ulici.

Princíp súťaže je založený na čo najvýstižnejšom (a pokiaľ možno aj najvtipnejšom) vyjadrení zadaných tém a úloh divadelnými výrazovými prostriedkami.

Úvodné dve kolá absolvovali všetky družstvá. Po týchto dvoch kolách porota zhodnotila vystúpenia družstiev a vybrala polovicu, ktorá postúpila do semifinále. Po semifinále porota opäť vyhodnotila vystúpenia a vybrala družstvá postupujúce do finále, kde sa rozhodlo víťazovi.

Naša škola bola MEGA úspešná :

1.miesto : Bolf ( I.A), Maľa (I.B), Zaušková (I.B) – reperezentovali ZUŠ

3.miesto: Kriško, Mikušinec, Zibrin (II.D)

               Valent (I.B), Zaťko (I.B), Mašlár (I.D)

VÍŤAZOM  BLAHOŽELÁME!!!! SME NA VÁS HRDÍ!!!SOM NIEKTO, SOM Z GAS!!!

FOTO

Návraty poézie o cenu Andreja Sládkoviča

12.11.2015  sa vybraní zástupcovia pedagogického zboru a študentov zúčastnili celoslovenského finálového kola recitačnej súťaže : Návraty poézie o cenu A. Sládkoviča, ktoré organizuje občianske združenie Slovenka pod záštitou ministra kultúry SR Mareka Maďariča a primátora mesta Jána Noska.

 Podujatie sa začalo na cintoríne v Radvani pri hrobe Andreja Sládkoviča, kde pani profesorka PhDr.Iveta Onušková zarecitovala vybrané strofy z Maríny. Zástupcovia Slovenky a mesta Banská Bystrica položili na hrob nášho slávneho literáta kytice.

Samotná súťaž prebiehala  v Cikkerovej sieni na Radnici mesta. Tretiu kategóriu reprezentoval náš bývalý študent Peter Magurský básňou Baccardi od Jána Smreka.

FOTO

Úspech vo fotografickej súťaži Mladí reportéri 2015

 Aj tento rok sa naša študentka Michaela Kossovichová z III.B triedy zapojila do fotografickej súťaže Mladí reportéri 2015.Organizátorom súťaže je internetová stránka dikymoc a občianske združenie Šedý medveď.  Cieľom súťaže bolo motivovať všetky mladé tvorivé hlavy, aby neboli ľahostajné a nebáli sa vyjadriť svoj názor na všetko, čo ich zaujíma. Témou tohto ročníka bolo - "Narodila som sa na Slovensku."

Za našu školu GAS sa súťaže zúčastnila Michaela Kossovichová z III.B triedy, ktorá za jednu zo svojich fotografií získala v individuálnej kategórii cenu za najlepšiu autorskú fotografiu.

Gratulujeme.

Majstrovstvá BBSK v halovom veslovaní

26.11.2015 sa na SOU Spojov a IT uskutočnili krajské Majstrovstvá BBSK v halovom veslocvaní. Našu školu pod vedením PaedDr. R. Kamasa zastupovali štyri družstvá:

 • mladší chlapci ( K.Mika, M. Kupec, M. Fízeľ, M.Pecko)
 • starší chlapci (M.Ridzoň, R.Gregor, M. Mačádi, J. Oravec)
 • mladšie dievčatá (E. Slančíková, P.Říčanková, S. Mesíková, V.Muchová)
 • staršie dievčatá (A.Bullová, V.Dubecká, E.Kamenická, L.Kostová)

Obidve družstvá dievčat dosiahli výborné časy, vďaka ktorým sa stali majsterkami kraja. Chlapci doveslovali  zhodne na druhých miestach a sú z nich vicemajstri kraja.  Výsledky našich sú perspektívou pre dosiahnutie dobrých výsledkov na Majstrovstvách SR, ktoré sa uskutočnia v apríli budúceho roka v Trnave.
FOTO

Víťazstvo v crossfite

Dňa 25.11.2015 sa v telocvični UMB uskutočnili preteky v čoraz obľúbenejšom crossfite.

Našu školu úspešne reprezentovali: Eva Slančíková (2.A), Martin Kupec (2.D), Juraj Oravec (3.A) a Matúš Ridzoň (4.B).

Pre našu školu získali výborné prvé miesta:

 • v kategórii žien : Eva Slančíková
 • v kategórii mužov: Martin Kupec

Obidvaja víťazi boli aj súčasťou tímovej súťaže, kde sa tím žien umiestnil na prvom mieste a muži na druhom mieste.

Svojimi výkonmi naši žiaci prekonali aj vysokoškolákov – budúcich telocvikárov.

FOTO

Pomáha chorým deťom...

VIAC

Školské kolo Biologickej olympiády

Dňa 18. novembra 2015 sa na našej škole konalo školské kolo Biologickej olympiády v kategórii B (1. a 2. ročník) a kategórii A (3. a 4. ročník). Zúčastnilo sa ho spolu v obidvoch kategóriách  23 študentov našej školy.

Výsledky školského kola BiO:

Kategória B:  

1. miesto:  Marek Fako, II.A - postup do krajského kola

2. miesto:  Zdenko Večerík, II.A - postup do krajského kola

3. miesto:  Vanessa Vršánska, I.A

                  Veronika Kasalová, II.A

 

Kategória A:  

1. miesto:  Dominika Rovňanová, IV.E - postup do krajského kola

2. miesto:  Kristína Krchmanová, IV.E - postup do krajského kola

3. miesto:  Anna Purgatová, III.E

                  Daniel Zauška, IV.B

Ďakujeme všetkým študentom, ktorí sa zapojili do školského kola. Už vopred sa na všetkých tešíme aj budúci školský rok.

Postupujúcim študentom blahoželáme a prajeme veľa úspechov v krajskom kole.

                                                                                  Predmetová komisia BIO

Divadelné predstavenie BDNR DIAGNÓZA: SLOVO

Dňa 28. 10. 2015 sa študenti tretieho a štvrtého ročníka GAS – III.B. III.C,III.E a IV.D  pod vedením pani profesorky Kostiviarovej, Cabanovej a Šimkovej  zúčastnili inscenácie v BDNR: Diagnóza slovo.    VIAC    

Víťaz medzinárodného turnaja v Ťumene

Nášmu študentovi Mariusovi Fízeľovi (2.A) sa podarilo zvíťaziť na medzinárodnom turnaji v džude v konkurencii 45 džudistov z Ruska, Kórey a Kazachstanu.

Viac: http://www.bystricoviny.sk/sport/paradna-zlata-medaila-pre-nasho-mladeho-dzudistu-zo-sibirskeho-tumenu/

Ľudovít Štúr – 200. výročie narodenia

Počas októbra sa na hodinách slovenského jazyka a literatúry pod vedením pani profesorky Ľ.Daňkovej študenti zúčastnili dobrovoľného projektu : Ľudovít Štúr – 200. výročie narodenia.

Všetky projekty zaujali kreatívnym prístupom a ochotou urobiť niečo vo svojom voľnom čase.

Víťazným projektom sa stal film o Ľudovítovi Štúrovi, ktorý natočili študenti I.B triedy pod odbornou taktovkou Šašky Halajovej, ktorá v jednej osobe zvládla : námet, kostýmy (aj V Peniaková), kameru, scenár, produkciu, hudbu, strih, réžiu.

Posúďte sami : VIDEO

PUMPKIN CONTEST & DISPLAY

VIAC

 

Európska šampiónka

Našej žiačke EVE  SLANČÍKOVEJ (2.A) sa podarilo dosiahnuť fantastický úspech. Na otvorených majstrovstvách Európy v disciplíne triathle (streľba, plávanie, beh) sa vekom ešte juniorka stala kontinentálnou šampiónkou v kategórii žien. K zlatu pridala aj striebornú medailu v súťaži zmiešaných štafiet. K víťazstvu blahoželáme a prajeme Eve ďalšie športové úspechy.

„Zoči-voči“

Dňa 14.októbra 2015 sa naši študenti z III.A, Radoslav Pančuška a Andrej Kubanda, zúčastnili akcie „Zoči-voči“. Išlo o stretnutie mladých ľudí banskobystrických škôl s poslancom Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici - pánom Marcelom Pecníkom.

Žiakov zaujímali najmä problémy týkajúce sa našej školy a dopravy v meste. Pán poslanec odpovedal v rámci svojich možností na všetky položené otázky. Stretnutie je dôkazom, že osobné rozhovory s mestskými  poslancami majú svoj zmysel a že našim žiakom nie je jedno, kto a ako ich na úrovni mesta zastupuje. 

Nemecké jazykové diplomy - DSD I

Dňa 14.10.2015 boli v Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici slávnostne odovzdané nemecké jazykové diplomy - DSD I.

Diplomy a certifikáty odovzdali : pani B.Weishaupt -  lektorka nemeckého jazyka na našej škole a pani C.Morgenstern – učiteľka nemeckého jazyka, za prítomnosti riaditeľky školy pani I.Šanderovej, vyučujúcich nemeckého jazyka, ako aj žiakov našej školy.

Diplomy a certifikáty boli odovzdané  17 žiakom našej školy a to zo IV.C, IV.D a III.D triedy. Všetkým k úspechu srdečne blahoželáme. 

Skvelý úspech našej študentky na svetovom festivale

Dominika Rovňanováštudentka IV. E triedy, sa počas tohtoročných letných prázdnin (júl 2015)  zúčastnila  na 10. Expo Sciences International v Bruseli. Na tomto pravidelnom svetovom festivale študentských prác, ktorý usporadúva MILSET ( International Movement for Leisure Activities in Science and Technology), aktívne vystúpila aj naša Dominika a za mimoriadneho záujmu dospelých zahraničných účastníkov prezentovala vlastný originálny projekt „Scientific Toy among Plants“. Z jej úspechu sa veľmi tešíme a ďakujeme za skvelú reprezentáciu!!!!!

Úspech EVY SLANČÍKOVEJ na Horehronských hrách


Na štadióne AŠC Dukla Banská Bystrica na Štiavničkách sa dňa 8.10.2015 uskutočnil 55. ročník Horehronských hier v atletike žiakov základných a stredných škôl v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Táto súťaž  patrí medzi najstaršie a najmasovejšie atletické podujatia žiakov na Slovensku. Na tohtoročnom atletickom mítingu mala zastúpenie aj naša škola vďaka:  EVE  SLANČÍKOVEJ (2.A) a  BORISOVI  OBERGRIESOVI (1.A).

Obidvaja s úspechom reprezentovali GAS-ko, pričom Eve Slančíkovej sa podaril výborný výsledok, keď časom 2:22,53 zvíťazila v behu na 800 metrov.

Vyhlasovateľom súťaže bol Banskobystrický samosprávny kraj v spolupráci s Banskou Bystricou a Breznom a s tradičnými spoluorganizátormi VŠC Dukla Banská Bystrica, Športovým gymnáziom Banská Bystrica, Centrom voľného času – JUNIOR Banská Bystrica a Olympijským klubom Banská Bystrica.

VOJNA OČAMI MLADÝCH

Vzdelávacie centrum Múzea SNP v Banskej Bystrici v spolupráci s Památníkom Terezín a Lidice a  Slovensko-českou spoločnosťou so sídlom v Prahe zorganizovalo v Banskej Bystrici Medzinárodnú študentskú konferenciu pod názvom Vojna očami mladých pod záštitou Ministra kultúry SR M. Maďariča a Ministra školstva, vedy, výskumu a športu J. Draxlera.

medzinarodna_konferencia.doc

„Cesty Štúra, cesty k Štúrovi“

Dňa 18.9.2015 sa trieda I.A so svojou triednou profesorkou PhDr. M. Slančíkovou zúčastnila vzdelávacieho projektu Literárneho a hudobného múzea v Banskej Bystrici. Tento bol organizovaný pri príležitosti konania Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2015 pod názvom „Cesty Štúra, cesty k Štúrovi“.

               Zastavením sa pri najvýznamnejších objektoch, ktoré Ľudovít Štúr počas pobytu v Banskej Bystrici navštívil, boli žiakom sprostredkované zaujímavé a málo známe informácie o pobyte a pohybe tohto dejateľa. Zavŕšením „ciest“ bola prebiehajúca výstava Stopy Ľudovíta Štúra v meste pod Urpínom a sprístupnenie Literárneho salóna expozície Múzeum – domov múz.

Projekt - ENVITALENT

Projekt bol podporený národnou agentúrou pre celoživotné vzdelávanie a trval od 1.8.2013 do 31.7.2015

Partneri projektu: Moravskosliezsky kraj, Stredná priemyselná škola chemická akademika Heyrovského a Gymnázium, Ostrava, Klub ekologickej výchovy, Praha, Mesto Banská Bystrica, Gymnázium Andreja Sládkoviča, Banská Bystrica, Základná škola, Ďumbierska 17, Banská Bystrica

VIAC

http://stromzivota.sk

ŽUPNÁ KALOKAGÁTIA

Dňa 10.9.2015  sa v areáli SOŠ POD BÁNOŠOM uskutočnil ďalší ročník ŽUPNEJ KALOKAGATIE. Ide o športovo-vedomostnú súťaž päťčlenných družstiev.

Tento ročník mal rekordné zastúpenie 17 tímov v celého Banskobystrického  kraja. Našu školu reprezentovali a ôsme miesto obsadili : Eva Slančíková (II.A), Pavlína Belvončíková (IV.A), Matúš Ridzoň (IV.B), Richard Gregor (IV.C) a Patrik Rusnák (IV.C).

4.ročník - Banskobystrický maratón

Dňa 6.9. 2015 sa v uliciach nášho mesta uskutočnil už 4.ročník Banskobystrického maratónu. Naša škola na tejto akcii participuje dvoma spôsobmi. Jednak sme spoluorganizátorom tejto akcie formou dobrovoľníctva, čiže sa podieľame na tom, aby podujatie prebehlo hladko a bez problémov. Na druhej strane naša škola mala možnosť postaviť družstvo na polmaratónskej trati. Štafeta na čele s kapitánkou tímu GAZELY Z GAS Evou Slančíkovou obsadila zo 147 registrovaných štafiet výborné 21. miesto. GAS-ko reprezentovali: Eva Slančíková (II.A), Adam Bielik (II.D), Boris Obergies (I.A) a Richard Hudec (bývalá IV.D), ktorí prispeli k šíreniu dobrého mena našej školy.   

Všetkým ďakujeme za vzornú reprezentáciu a už sa tešíme na ďalší ročník najobľúbenejšej bežeckej akcie v meste pod Urpínom.

 http://www.youtube.com                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        

3.ročník majstrovstiev školy v letnom crossfite

Dňa 10.6.2015 sa uskutočnil  na ihrisku GAS už 3.ročník majstrovstiev školy v letnom crossfite    Roman Summer CrossFit Challenge.Tí, ktorí chceli prekonat samých seba čakalo  množstvo náročných disciplín. Tí najsnaživejší obsadili prvé miesta, no víťazmi sú všetci, ktorí dokončili súťaž.

Študenti súťažili v 2 kategóriách : chlapci a dievčatá. Spolu absolvovalo celý crossfit 22, z toho 18 chlapcov a 4 dievčatá. Na prvých troch miestach bolo nasledovné poradie :

Chlapci :  1. Martin Kupec  I.D              

                2. Matúš Ridzoň  III.B                             

                3. Juraj Oravec  II.A                 

Dievčatá :   1. Eva Slančíková I.A

                   2. Lucia Tomková IV.E

                   3.Kristína Turńová  III.B       FOTO

Majsterka Slovenska

13.-14.júna 2015 sa v Dubnici nad Váhom uskutočnili atletické Majstrovstvá SR dorastencov a dorasteniek. Ani úmorné horúčavy nezabránili Eve Slančíkovej (1.A) vo víťazstve. 1500 metrov zabehla v osobnom čase 4:49, 29. Gratulujeme našej žiačke k ďalšiemu titulu!

Ja biológ

viac

Festival fyzikálnych filmov

Žiaci II.E triedy ( Bais Marek, Dlhoš Pavol, Purgatová Anna, Vanka Michal ) pod vedením Mgr. Jána Zvaru sa zapojili do celoslovenskej súťaže Festival fyzikálnych filmov s filmom Deravý vesmír, kde sa zaoberajú existenciou čiernych dier. Vo svojej kategórii boli nominovaní na cenu pre víťaza a obsadili 2. miesto. Srdečne blahoželáme!

Možnosti kolonizácie Slnečnej sústavy

Michal Vanka, žiak II.E triedy sa zúčastnil celoslovenského kola v súťaži SOČv Piešťanoch s prácou Možnosti kolonizácie Slnečnej sústavy (konzultant práce po odbornej stránke Mgr. Ján Zvara, konzultant práce po formálnej stránke Mgr. Ján Kubík). V odbore Matematika, fyzika obsadil v konkurencii 17 prác 5.miesto. Srdečne blahoželáme!

Nemecké jazykové diplomy - DSD II.

Dňa 7.05.2015 boli v Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici slávnostne odovzdané nemecké jazykové diplomy - DSD II.

Diplomy odovzdali : pani G.Telge zo ZfA  Bratislava a pani H.Peppel -  lektorka nemeckého jazyka na našej škole, za prítomnosti vyučujúcich nemeckého jazyka, ako aj žiakov  IV.D.

 Z našej školy bol diplom udelený študentom.  Michaela Medvveďová a Silvia Hýrošová zo IV.D triedy, skúšku zvládli najlepšie, a tak boli ocenené aj knižnou odmenou.

5. Majstrovstvá SR stredných škôl v halovom veslovaní

sa  uskutočnili dňa 24.4.2015 sa na našej škole. Žiaci ,,GAS-ka‘‘, ako jediní na Slovensku, mali zastúpenie vo všetkých kategóriách a dosiahli vynikajúce výsledky.

Kategória mladší chlapci

2.miesto : Kupec, Fábik, Mačádi, Fízeľ

Kategória mladšie dievčatá

2.miesto : Slančíková, Říčanková, Jakobeiová, Mesíková.

Kategórii staršie dievčatá

3. miesto :  Dubecká, Bullová, Tomková, Longauerová

Kategória starší chlapci

3.miesto : Ridzoň, Babjak, Faško, Ivanič

 

Po ukončení pretekov boli slávnostne vyhlásené aj výsledky Concept2 ligy halového veslovania, v ktorej sme už tretíkrát za sebou ako celkový víťaz školskej ligy obhájili putovný pohár . Mladšie a staršie dievčatá v tejto dlhodobej súťaži získali najcennejšie 1.miesto.

Mladší a starší chlapci sa umiestnili na 2.mieste. Naši pedagógovia (PaedDr.Kamas, Mgr.Zvara, PhDr. Slančíková, Mgr. Kaňuk a Mgr.Lichtner) sa stali vzorom pre študentov a obsadili vo svojej kategórii 1.miesto.

Dúfame, že na budúci rok sa podarí našim študentom obhájiť dosiahnuté výsledky, ktoré nás, najmä vďaka úsiliu PaedDr. Kamasa, zaraďujú medzi slovenskú špičku stredných škôl v halovom veslovaní.

TÝŽDEŇ VÍŤAZSTIEV

5.mája 2015 sa v Trnave uskutočnila celoštátna olympiáda stredoškolákov Slovenskej republiky  Gaudeamus igitur. Naše GAS-ko reprezentovala Eva Slančíková (I.A). V osobnom čase 2:20,54 min. na 800 m zvíťazila a získala  pre našu školu najcennejší zlatý kov.

Jej úspechy pokračovali  v sobotu 9.mája, keď v prvom kole Atletickej ligy v Bratislave zabehla 1500 m znovu v osobnom čase 4:52,52 min.  a s veľkým náskokom zvíťazila.

A napokon v charitatívnom behu Tesco pre život10.mája v Banskej Bystrici na dráhe dlhej 4200 m medzi ženami dobehla prvá a zavŕšila svoj úspešný týždeň tretím bežeckým víťazstvom. 

Reprezentantke VŠC Dukla Banská Bystrica a našej prváčke blahoželáme. A hoci je modernou päťbojárkou, prajeme jej, nech jej to hlavne behá...

Shakespeare na GASku

V piatok 24. apríla o 17.00 vyvrcholili dvojtýždňové prípravy divadelného predstavenia hry Williama Shakespeara Veľa kriku pre nič (Much Ado About Nothing) uvedením hry pre verejnosť.

Anglická herečka Annabel Morley, ktorá zastupovala spoločnosť Oxford World Theatre, si získala srdcia našich študentov svojím energickým optimizmom, profesionálnym prístupom, a samozrejme, aj krásnou angličtinou. Skvelým spôsobom žiakov motivovala a oni dokázali, že aj za taký extrémne krátky čas vedia zvládnuť svoju úlohu a prezentovať sa na javisku v anglickom jazyku.

Poďakovanie patrí Annabel za výborné vedenie žiakov, rodine Jakobeiovcov, ktorá ju na dva týždne prijala ako dcéru a sestru, všetkým žiakom, ktorí dali bokom svoje popoludňajšie aktivity a venovali sa práci pre divadlo. Ďakujeme aj Rade rodičov pri GAS, ktorá projekt zabezpečila finančne, vedeniu školy za ústretový prístup, pp. Roth za bleskovú prípravu kulís, a všetkým ostatným, ktorí prispeli k úspešnému finále.

Spolupráca s Oxford World Theatre pokračuje – všetkým, ktorí chcú zmysluplne využiť prázdninový týždeň od 6. do 10. júlaa zdokonaliť sa v angličtine zábavným spôsobom pripravujeme na GASku nielen pre GASákov Letnú školu anglického divadla. Viac info: www.gasbb.sk/summertheatre

Prvé miesto pre GAS vďaka Eve SLANČÍKOVEJ

30.4.2015 sa na štadióne VŠC Dukla Banská Bystrica uskutočnilo krajské kolo v atletike žiakov a žiačok stredných škôl. Naše GASko reprezentovali v behu na 800 m : Eva Slančíková (I.A) a Terézia Ridzoňová(II.B). Eva Slančíková v osobnom čase 2:20,87 zvíťazila a postúpila na Majstrovstvá Slovenska, ktoré sa uskutočnia 6.5.2015 v Trnave. Zároveň potvrdila výbornú formu pred blížiacimi sa Majstrovstvami Európy v modernom päťboji juniorov v bulharskej Sofii.

Exkurzia v Nemecku

V dňoch 8.-12.4. 2015 sa študenti našej školy  spolu s pani profesorkou Solivajovou  a žiakmi Gymnázia Ľudovíta Štúra vo Zvolene vybrali na exkurziu smer Drážďany-Berlín-Postupim.

VIAC

Ocenená Miška Medveďová

V dňoch 17. a 18. apríla 2015 sa v priestoroch Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra vo Zvolene uskutočnilo vyhodnotenie 20.ročníka celoslovenskej novinárskej súťaže stredoškolákov a vysokoškolákov Štúrovo perov rámci XXIX. ročníka Štúrovho Zvolena.

Do súťaže sa v kategórii - novinárske príspevky stredoškolákov zapojilo takmer 60 autorov. Úroveň kvality prác bola natoľko vyrovnaná, že porota mala skutočne ťažkú prácu.

 Aj preto nás teší, že jednu z prémií literárneho fondu získala  Miška Medveďová zo IV.D.

 

GAS-áčka na Olympiáde zo slovenčiny

V dňoch 16. a 17.apríla sa v Bratislave uskutočnilo celoslovenské kolo Olympiády zo slovenského jazyka. Aj naša škola na ňom mala zastúpenie. GAS-ko úspešne reprezentovala Miška Medveďová zo IV.D, ktorej s prípravou pomáhala  PhDr.M.Slančíková.

Súťaž sa skladala z písomnej a ústnej časti. Z ôsmych najlepších z jednotlivých krajov sa Miška umiestnila na peknom štvrtom mieste. Byť štvrtý najlepší na Slovensku a zároveň byť z GAS...to sa každému nepodarí, ale Miška to dokázala. Gratulujeme.

Naši na Biblickej olympiáde

Dňa 15.4.2015 sa v priestoroch Knažského seminára v Badíne uskutočnilo diecézne (krajské) kolo Biblickej olympiády. Našu školu po tretíkrát úspešne reprezentovalo rovnaké družstvo v zložení : Matúš Ridzoň (III.B), Peter HrabajDávid Mesík a Štefan Masič (všetci IV.D).  K štvrtému miestu im blahoželáme. Sú dôkazom toho, že GAS-ko má aj  žiakov, ktorým nie sú cudzie otázky rímsko-katolíckeho náboženstva.

Hviezdoslavov Kubín

Dňa 14.apríla 2015 sa študenti našej školy zúčastnili regionálneho kola v umeleckom prednese poézie a prózy  Hviezdoslavov Kubín.  Z trojice : Lenka Veselovská (IV. D), Tomáš Bubelíny  (IV.A) a Agnes Krnáčová (IV.A) sa najlepšie umiestnila posledne menovaná.  Agnes Krnáčovej k tretiemu miestu blahoželáme a prajeme všetkým trom, aby ich pozitívny vzťah k umeleckému slovu pokračoval ďalej.

Opäť sme zabodovali

Dňa 8. apríla 2015 v rovnakom čase odštartovali  na Slovensku aj v Čechách krajské kolá Medzinárodnej dejepisnej súťaže českých a slovenských gymnázií. Ústrednou témou tohtoročnej súťaže je obdobie od r. 1939 (vznik Slovenského štátu a Protektorátu Čechy a Morava)  až po koniec II. svetovej vojny vo svete. Do tohtoročnej súťaže sa prihlásilo 252 gymnázií z Čiech a Slovenska. Naše gymnázium reprezentovalo družstvo v zložení Henrich Čief, Michal Mlynek a Erik Reguli z III.E triedy a hoci sme sa do tejto súťaže zapojili prvýkrát, naši chlapci sa umiestnili na krásnom 3. mieste spomedzi všetkých gymnázií nášho kraja a súčasne predbehli všetky banskobystrické gymnáziá, čo je fantastický úspech najmä preto, že pri príprave museli preštudovať množstvo odbornej literatúry, dokumentov a pramenných materiálov týkajúcich sa najmä regionálnych českých dejín.

Škoda, že im účasť v československom finále tejto súťaže  ušla doslova o chlp. Napriek tomu chlapcom blahoželáme k vynikajúcemu úspechu a ďakujeme za skvelú reprezentáciu našej školy!!!!!!

Svetový týždeň glaukómu

Dňa 12.3. 2015 sa v týždni Svetového týždňa glaukómu uskutočnila na našej škole odborná prednáška na tému: Glaukóm, príčiny a prejavy tohto ochorenia.

Pani doktorky z Rooseveltovej nemocnice,  MUDr. Mária Praženicová a MUDr. Zuzana Kmeťová, nám priblížili toto vážne ochorenie oka, inak nazývaného zelený zákal. Dozvedeli sme sa, že je to ochorenie zrakového nervu, ktoré si pacient v počiatočných štádiách nemusí dlhodobo uvedomovať, preto sa tomuto ochoreniu hovorí aj tichý zlodej zraku. Pacient často zistí, že horšie vidí až pri náhodnom prekrytí lepšie vidiaceho oka. Neskoro diagnostikovaný, neliečený, či extrémne rýchlo progredujúci zelený zákal môže končiť slepotou. Preto je nevyhnutná prevencia, včasná návšteva oftalmológa.

Naši študenti sa aktívne zapojili do diskusie, ktorá nasledovala po odbornej prednáške. 

FOTO

 

Úspech Petra Magurského

Petrovi Magurskému zo IV.B znovu blahoželáme. Podarilo sa mu totiž získať druhé miesto v III.kategórii súťaže v umeleckom prednese poézie. Známa Kováčova Bystrica tak opätovne ocenila nášho výborného recitátora.

Ďalšie 1. miesto

Krajská prehliadka Stredoškolskej odbornej činnosti.

27. marca 2015 sa uskutočnilo krajské kolo SOČ v priestoroch SPŠ Jozefa Murgaša v Banskej Bystrici. Úspešnými účastníkmi našej školy boli dvaja študenti II.E .

Výsledky:

odbor 02 matematika a fyzika – Michal Vankaobsadil 1. miesto a postupuje do celoštátneho kola, ktoré sa uskutoční v Piešťanoch 21. – 24. apríla 2015.                                                                                                                                                                

odbor 04 biológia – Anna Purgatová obsadila 4. mieasto.

Obom študentom ďakujeme za reprezntáciu našej školy. Michalovi Vankovi srdečne blahoželáme a prajeme veľa úspechov v celoslovenskej prehliadke.

Veríme, že aspoň takúto úspešnosť dosiahneme aj v budúcnosti.

Comenius Regio "ENVITALENT"

V dňoch 23.-25.marca 2015 sa Mgr. Zuzana Poláková a PhDr. Marcela Slančíková zúčastnili ďalšej mobility v rámci projektu Comenius Regio „Envitalent“.

 

VIAC

 

Ústne skúšky DSD I

Dňa 24.03.2015 sa na našej škole konali ústne skúšky DSD I (Nemecký jazykový diplom I) . 17 žiakov predviedlo svoje znalosti z nemeckého jazyka. 14 žiakov zvládlo túto skúšku na úrovni B1 a 2 žiaci na úrovni A2.  Ich znalosti preverili :  Mgr. M. Kadlečková,  Mgr. V. Solivajová a Dipl. Lehrer C. Morgenstern. Prítomná bola  aj naša nemecká lektorka :  Mgr. Helga Peppel.

K úspechu našim žiakom srdečne blahoželáme.

Dňa 23.3. sa zúčastnia súťaže KLOKAN

1.-2. vyčovaciu hodinu na č.56

Kategória  Kadet G12  

I.B      Počet  zapísaných     3   

Jozef Kostiviar, Oliver Varga, Martin Sochor 

I.C      Počet  zapísaných     2        

Samuel Arpáš, Peter Lakomčík

II.A      Počet  zapísaných     2        

Majerová Natália, Sedílek Matúš       

II.E      Počet  zapísaných     4                                 

Anna Purgatová, Michal Vanka, Pavol Dlhoš, Marek Bajs

 

Kategória  Junior G34  

III.A   Počet  zapísaných     2  

 Pavlína Belvončíková, Jana Lašutová

III.B   Počet  zapísaných     2     

Martina Jendrálová, René Halaj

III.D     Počet  zapísaných     4                    

Martina Mišániová, Silvia Miklasová, Lucia Stesková, Kristína Kvasová

 

Začiatok súťaže je o 8.00 v miestnosti č.56 . Po ukončení súťaže  sú súťažiaci uvolnení z vyučovania

Dňa 10.3. sa uskutočnila na GAS matematická súťaž Pangea.

Z našej školy sa do súťaže prihlásilo 15 žiakov.

Výsledky budú spracované a zverejnené na  internetovej stránke

http://www.pangea-sutaz.sk/

a zaslané na jednotlivé školy  30. apríla 2015.  Najúspešnejší riešitelia postúpia do finále, ktoré  sa bude konať dňa 11. júna 2015 na Strojníckej fakulte STU v Bratislave.

Do súťaže bolo prihlásených 604 škôl a viac ako 65 tisíc žiakov.

Opäť sme bodovali na krajskom kole Biologickej olympiády !!!

V krajskom kole Biologickej olympiády kategórie A získala Dominika Rovňanová z III.E krásne 2. miesto a ako úspešná riešiteľka postupuje do celoštátneho kola. V rovnakej kategórii sa na peknom 6. mieste umiestnila aj Kristína Krchmanová z III.E.  

V kategórii B nás potešila Anna Purgatová z II.E, ktorá obsadila na krajskom kole Biologickej olympiády pri svojej premiére, krásne 3. miesto a Michaela Kosssovichová z II.B skončila v rovnakej kategórii na 13. mieste.

Dievčatám k dosiahnutým výsledkom srdečne blahoželáme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu našej školy.

Dominike želáme v celoštátnom kole veľa šťastia a úspechov.

Kampaň Červené stužky

VIAC

Písomná skúška DSD I (Nemecký jazykový diplom I).

Dňa 10.03.2015 sa na našej škole konala písomná skúška DSD I (Nemecký jazykový diplom I). Skladala sa z troch častí: čítanie s porozumením, posluch s porozumením a písanie slohu. Skúšku vykonali žiaci z II.D, III.C a III.D,spolu 17 žiakov z našej školy, za prítomnosti  Mgr. V. Solivajovej a Dipl. Lehrer C. Morgenstern.

Pilotné skúšky DSD I.

Dňa 6.03.2015 sa na našej škole konali pilotné skúšky DSD I (Nemecký jazykový diplom I) . Dvaja kandidáti:  D.Sovová  z II.A a S.Arpáš  z I.C predviedli svoje znalosti z nemeckého jazyka. Ich znalosti preverili :  Mgr. M. Kadlečková,  Mgr. V. Solivajová a Dipl. Lehrer C. Morgenstern. Prítomná bola  aj naša nemecká lektorka  pani Helga Peppel.

Skúšky prebehli v prijemnej atmosfére v našej školskej študovni.

Študenti si vyskúšali prácu základného výskumu v CERNe.

Majstrovské triedy – Masterclasses - z časticovej fyziky ponúkli študentom 2. A triedy možnosť stať sa na jeden deň časticovými fyzikmi a analyzovať skutočné dáta z Veľkého hadrónového urýchľovača LHC v CERNe. 

Išlo o podujatie vedené časticovými fyzikmi z CERNu, na ktorom si študenti mohli vyskúšať prácu, akej sa experimentátori v CERNe obvykle venujú. Samostatne analyzovali dáta z experimentu ATLAS na LHC a skúmali výsledky zrážok častíc, ktoré lietajú v 27-kilometrovom urýchľovači rýchlosťou blízkou rýchlosti svetla. Jedným z ťahákov podujatia bolo hľadanie Higgsových bozónov. Experimenty ATLAS a CMC poskytli záznamy zrážok so skutočnými kandidátmi na Higgsov bozón, takže študenti mali možnosť identifikovať túto vzácnu, nepolapiteľnú a veľmi krátko žijúcu časticu. 

Vedci z okolo 210 univerzít a laboratórií z 42 krajín po celom svete usporadúvajú Masterclasses na svojich pracoviskách. Študenti mohli výsledky svojej celodennej práce prezentovať a porovnávať s výsledkami študentov z Barcelony, Neapola a poľského mesta Bielsko - Biala vďaka videokonferencii, ktorá sa konala na záver celodenného programu.

 

Najlepší recitátori našej školy postupujú ďalej...

Víťazi školského kola v umeleckom prednese poézie a prózy zvíťazili aj na okresnej úrovni.

Lenka Veselovská (IV.D), Tomáš Bubelíny (IV.A), Agnes Krnáčová (IV.A) a Peter Magurský (IV.B) tak vďaka svojim výborným výkonom budú GAS-ko reprezentovať na regionálnom kole Hviezdoslavovho Kubína.

Blahoželáme a držíme im palce...

.

Školské kolo v umeleckom prednese poézie prózy

2.marca 2015 sa na našej škole uskutočnilo Školské kolo v umeleckom prednese poézie a prózy. A keďže naše gymnázium je nositeľom mena  Andreja Sládkoviča, rozhodli sme sa aj tento rok súťaž zorganizovať na Evanjelickej fare v Radvani, kde Andrej Sládkovič pôsobil ako farár väčšinu svojho života.

PhDr. Iveta Onušková nám v úvode pripravila pár slov o živote a diele Sládkoviča. Dozvedeli sme sa zaujímavosti z jeho života a tvorby, najmä najznámejšej básne slovenskej ľúbostnej poézie – Maríny.

Následne naše stretnutie pokračovalo samotnou súťažou. Potešili a pohladili nás prednesené diela poézie a prózy. Porota v zložení : PhDr. Iveta Onušková (predsedníčka), PhDr. Marcela Slančíková a PhDr. Anna Slivková súťaž vyhodnotila a určila , že postupujúcimi do ďalšieho kola sú :

 • kategória poézie : Lenka Veselovská (IV.D)
 • kategória prózy : Tomáš Bubelíny (IV.A)

Agnesa Krnáčová (IV.A)

Všetkým zúčastneným patrí veľká vďaka, že aj v dnešnom pretechnizovanom svete ich oslovuje literárny prednes . Naše pocity zo stretnutia boli veľmi príjemné, a tak sme sa rozišli s prísľubom, že o rok sa pri umeleckom slove stretneme znovu.

foto v galerii

Úspech vo fotografickej súťaži Zrkadlo duše

Aj tento rok sa náš klub Stromu života G.A.Strom Banská Bystrica zapojil do piateho ročníka fotografickej súťaže Zrkadlo duše. Za náš klub sa súťaže zúčastnila Michaela Kossovichová z II.B triedy, ktorá za jednu zo svojich fotografií získala cenu poroty za zaujímavé dielo.

Gratulujeme.

Ocenení športovci našej školy na banskobystrickej Radnici

Štvrtkový podvečer, 26. február 2015, patril už 18. ročníku oceňovania najlepších športovcov mesta Banská Bystrica. Na Radnici v Banskej Bystrici odovzdal primátor mesta Ján Nosko ocenenia jednotlivcom a športovým kolektívom .

VIAC

V krajskom kole Olympiády v anglickom jazyku patrí našej Kike Krchmanovej pekné 3. miesto!

 Srdečne blahoželáme!

 

Aj fyzika môže byť zaujímavá

Dňa 5. februára 2015 sa žiaci všetkých tried druhého ročníka stretli na prednáške o CERNe. Navštívil nás doc. Boris Tomášik z Univerzity Mateja Bella, ktorý v CERNe pôsobil a svojim rozprávaním zaujal nielen študentov, ale aj profesorov. Informácie z prednášky studenti využijú pri písaní prác IKP.

Olympiády ľudských práv

Dňa 5.2. 2015 sa Patrik Rusnák z III. C triedy zúčastnil na krajskom kole Olympiády ľudských práv . Úspešne reprezentoval našu školu a postúpil do celoslovenského kola.

Srdečne gratulujeme a držíme palce !

Ocenenie pre Evu SLANČÍKOVÚ

V Liptovskom Mikuláši sa 7.2. 2015 o 11.00 uskutočnilo slávnostné vyhlásenie výsledkov Slovenského pohára v modernom päťboji za rok 2015. Žiačka našej školy Eva Slančíková ( 1.A) sa v minulom roku stala nielen majsterkou SR , ale darilo sa jej aj na medzinárodnej úrovni. Na Majstrovstvách Európy v Portugalsku obsadila v silnej konkurencii medailové tretie miesto.

Evke blahoželáme. Nech jej to behá, pláva, strieľa a šermuje...                                                                                             

 

Boli sme v divadle alebo reality snov naživo

Jednou z výrazných línií tvorby Bábkového divadla na rázcestí v Banskej Bystrici je diskusia o ženských témach, vrátane uvádzania hier ženských autoriek. Inscenáciu hry prozaičky, prekladateľky a rozhlasovej autorky Jany Juráňovej Reality snov si študenti II. D a III.E triedy spolu s p. p. Janou Voskárovou a Ivetou Onuškovou so záujmom pozreli dňa 27. januára 2015..

VIAC

Divadlo v kocke

Dňa 13.1. 2015 sa žiaci 2.A triedy nášho gymnázia zúčastnili na edukačnom predstavení "Divadlo v kocke" s p.p Kostiviarovou vo zvolenkskom divadle Jozefa - Gregora Tajovského  v rámci predmetu IKP. Žiačky Michaela Bábeová, Diana Čiefová a Daniela Sovová spracúvajú tematiku  o histórii divadelných hier a o histórii divadla ako takom.
     Predstavenie bolo veľmi zaujímavé, svojou formou vtiahlo diváka do histórie vzniku
a dostalo sa až po súčasnosť. Scénky boli spravené ako príbeh piatich náhodných postáv, kde každá má niečo spoločné s divadlom. Vtipné scénky sa miešali so scénkami, ktoré nútili žiakov   rozmýšľať. Predstavenie má kvalitný scenár,  réžiu a vynikajúce obsadenie zvolenských hercov. Po predstavení prebiehala diskusia so samotnou autorkou a hercami, kde žiaci mohli klásť svoje zvedavé otázky. Samotní študenti majú, podľa ich slov, pekný zážitok

Biela vrana

Dňa sa 15.1.2015 na našej škole uskutočnilo zaujímavé stretnutie.

Študentky a študenti III.A a spoločensko-vedného semináru (III.ročník) besedovali na č.56 s laureátkou ceny Biela vrana.

Biela Vrana je ocenením spoločensky prínosného a odvážneho občianskeho činu. Je veľmi dôležité, aby ľudia , ktorí bránia pravdu, spravodlivosť a verejný záujem, zažili poďakovanie a podporu. Často je to naopak – čelia vyhrážkam, trestným oznámeniam, strate zamestnania či posmechu okolia.

Vyučujúce OBN na našej škole tiež veria, že podpora príbehov takýchto ľudí im dodá silu a energiu. Navyše môže pomôcť pritiahnuť pozornosť k dôležitým témam a povzbudiť ďalšie biele vrany.

Od roku 2008 bolo v 7. ročníkoch ocenených už 22 Bielych Vrán. V roku 2014 ocenenie získali bývalá kontrolórka Národného lesníckeho úradu Ľubica Lapinová, ktorá odhalila závažné porušenia zákona vo verejnom obstarávaní a práve jej príbeh si naši študenti vypočuli.

Trojkráľový večerný beh

Priatelia aktívneho životného štýlu sa stretli 6.januára 2015 o 17.30 hod.  na štarte tradičného trojkráľového behu večernými ulicami Banskej Bystrice.

Na spoločný bežecký zážitok sa  mrazivom počasí odhodlalo 850 bežkýň a bežcov. Ich sily preverila zľadovatelá trať v dĺžke 5390 metrov. Našťastie sa nikomu nič nestalo a všetci, ktorí dobehli úspešne do cieľa, boli obdarovaní pamätnou medailou.

Našu školu za pedagógov reprezentoval Mgr. Ján Zvara, ktorý časom 21 min. 43 sec. obsadil 49.miesto spomedzi 528 pretekárov a PaedDr. Roman Kamas , ktorý s výsledkom  23 min. 56 sec. dobehol na 118.mieste.

Ale naša škola mala zastúpenie aj z radov študentiek študentov. Skutočne výborný výsledok sa podaril žiačke  Eve Slančíkovej z I.A. Reprezentantka Dukly VŠC sa medzi 314 bežkyňami rozhodne nestratila. Jej výsledný čas 20 min. 36 sec. ju posunul na medailové tretie miesto.

Vecné ceny pre najlepších v oboch kategóriách odovzdal na Námestí SNP primátor mesta Ján Nosko.

VIAC »

FREDERIKA HUDECOVÁ NA ÚRADE VLÁDY

Zrkadlová sála Úradu vlády Slovenskej republiky ožila dňa 15.12.2014 prítomnosťou študentiek a študentov stredných škôl , ktorí sa zapojili do súťaže Road show 2014 „ Eurofondy a moje mesto“. Súťaž organizoval Úrad vlády SR, ktorý odmenil vedomosti a tvorivosť mladých ľudí hodnotnými cenami.

Prvým bodom programu bola prehliadka priestorov Úradu vlády. Následne milo prekvapil prítomných osobným pozdravom predseda vlády SR R. Fico.

Potom už mohlo začať slávnostné vyhlásenie výsledkov, pričom ceny odovzdávali vedúci Úradu vlády SR Igor Federič a vedúci zastúpenia Európskej komisie v SR  Dušan Chrenek. Obaja zdôraznili, že slohové práce, úvahy, fejtóny a básne študentiek a študentov sú odrazom ich postoja ku konkrétnej pomoci a prínosu eurofondov mestám, v ktorých žijú.

Aj naša škola sa do súťaže vo využívaní eurofondov zapojila a to s výborným výsledkom, keď spomedzi viac ako 450 súťažiacich zo 16 stredných škôl obsadila študentka našej školy Frederika Hudecová z III.C, s pomocou spolužiačky Terézie Muránskej , výborné  3. miesto.

Odmenou pre ňu a jej vyučujúcu OBN PhDr. Marcelu Slančíkovú bol deň strávený na Úrade vlády  a osobné stretnutie s premiérom SR. Okrem toho Frederika získala aj hodnotnú cenu -  Apple iPad Air .

Po slávnostnom obede sa všetci prítomní rozišli s pocitom, že  Slovenská republika má v Európskej únii už svoje pevné miesto, spojené okrem iného aj s výhodou možnosti čerpania peňazí

ROMAN CROSSFIT CHALLENGE

Súťaž v náročnom crossfite sa stáva vďaka PaedDr. Romanovi Kamasovi na našej škole tradíciou. Predvianočná nálada prítomných, perfektná atmosféra divákov a výborné výkony účastníčok a účastníkov nechýbali ani na jeho treťom ročníku dňa 17.12. 2014 v telocvični GAS.

Uskutočnil sa opäť pod taktovkou nášho obľúbeného telocvikára, ktorému pomáhala PhDr. Marcela Slančíková a bývalý žiak školy Mgr. Michal Murgaš.

O zaujímavé ceny súťažilo 8 študentiek a 14 študentov. S akými výsledkami sa súťaž v zápolení, ktoré rozvíja kondíciu, pričom sa kombinujú rôzne tréningové metódy a náradie, skončila?

Dievčatá

 1. Alžbeta Hiľovská (IV.C)                4min 18,9 sec
 2. Lucia Tomková (IV.E)     4min 25,8 sec
 3. Eva Slančíková (I.A)        4min 33,1 sec

Chlapci

 1. Matúš Ridzoň (III.B)       5min 19,3 sec
 2. Martin Kupec (I.D)          5min 37,4 sec
 3. Richard Hudec (IV.D)     5min 42,5 sec

Ďakujeme všetkým zúčastneným, ktorí prekonali samých seba, o to totiž v športe, a zvlášť v crossfite, ide.    

                                               V lete 2015 docrossfitovania, priatelia...

CrossFit je športové odvetvie, program na rozvoj kondície, kombinujúci rôzne tréningové metódy a náradie. Využíva sa v ozbrojených zložkách, špeciálnych jednotkách, v tréningu bojových umení a v športovej príprave. V poslednom čase si získava čoraz viac priaznivcov aj medzi bežnou populáciou

Návšteva

V utorok 16. decembra sme na našej škole privítali zástupcov agentúry Injoy a kanadskej jazykovej školy ILAC. Za túto návštevu môžeme poďakovať študentom našej školy, ktorí ju v súťaži Angličtinár roka dostali medzi TOP 20 škôl na Slovensku. Prostredníctvom zaujímavých prezentácií a videí nám priblížili možnosti štúdia a práce v zahraničí. Táto prednáška sa pre nás stala veľkou motiváciou pre zlepšenie sa v anglickom jazyku.

 Zároveň si pre nás naši angličtinári a francúzštinári pripravili chutný vianočný punč a koláčiky. Sme radi, že sme mohli za toto pohostenie prispieť symbolickou sumou na nový počítač. 

126.585 metrov ...

Presne toľko zaveslovali družstvá v tradičnom predvianočnom veslárskom maratóne.

Už po štvrtýkrát sa na našej škole uskutočnil netradičný maratón. Na štartovaciu čiaru sa na ňom postavili tri družstvá.

Študentov reprezentovali : Matúš Ridzoň, Samuel Babjak, Kristián Mika, Štefan Masič, Jakub Mikušinec, Silvia Longauerová a Lucia Tomková.

Za Pedagógov veslovali : Peter Lichtner, Ján Zvara, Roman Kamas, Marcela Slančíková a Eva Slančíková.

Zverenci p.p.Kamasa pod názvom Partičkadoplnili trojicu pretekárskych družstiev.

V napätej atmosfére, povzbudzovaní početným športovaniachtivým publikom,  napokon s prehľadom zvíťazili pedagógovia školy. Dokázali tak sebe i študentom, že ešte s nimi treba rátať.

Veľká vďaka patrí zapálenému organizátorovi podujatia p.p.Kamasovi, ktorý s obľubou hovorieva : „Choď naplno, a keď nevládzeš,pridaj!“

Hoci sa všetci zúčastnení rozchádzali so slovami, že niečo podobné nikdy viac, už teraz sa  tešia na spoločné zápolenie na budúci rok.

Foto v galérii

Výsledková listina školského kola Olympiády v nemeckom jazyku

Kategória 2. A

 1. Kolomeytseva Alexandra II. D
 2. Sovová Daniela II. A
 3. Vajda Michal II. D

Kategória 2. B

 1. Piterková Lucia IV. C
 2. Villant Jakub IV. C
 3. Gajdošíková Kristína IV. C

 

.

Olympiáda z anglického jazyka

Výsledková listina školského kola, ktoré sa uskutočnilo 3.-4.12.2014:

kategória 2A:

 1. Vanka Michal
 2. Bais Marek
 3. Babela Viliam

kategória 2B:

 1. Krchmanová Kristína
 2. Kamenský Juraj
 3. Medveďová Michaela

kategória 2C2:

 1. Nosko Adriana

Všetkým zúčastneným  ďakujeme a víťazom blahoželáme, postupujú do obvodného kola.

Crossfit game

1.12.2014 o 18,00 hod. sa pod záštitou Slovenskej asociácie kondičných trénerov na Univerzite Mateja Bela uskutočnil štvrtý ročník v čoraz populárnejšom crossfite.

Našu školu reprezentovali :

 • Eva Slančíková z 1.A
 • Alžbeta Hiľovská zo IV.C
 • PaedDr. Roman Kamas

A s akými výsledkami ? Družstvo tvorené E. Slančíkovou a Alžbetou Hiľovskou sa umiestnilo na výbornom  druhom mieste. Podobne tak sa na striebornú priečku postavil aj team s pánom profesorom Kamasom.

A napokon, Eva Slančíková, najmladšia spomedzi 24 pretekárok, dosiahla druhý najlepší čas (7min 28 sec).

Výborné výkony preverili sily zástupcov našej školy. Zároveň boli preteky vhodnou prípravou na zimný chalange v crossfite, ktorý sa na našej škole uskutoční ešte v decembri.

FOTO

Eva Slančíková z I.A a jej prvé miesto!!!!

Dňa 29.11. sa v Prahe - Louny uskutočnil 20.ročník  medzinárodných pretekov v halovom triatlone.Na štarte sa medzi 500 pretekármi predstavila aj Eva Slančíková z Gymnázia A.Sládkoviča.

Dva kilometre na bicykli, 800 metrov behu a záverečný kilometer za veslom preveril sily našej študentky. Keďže sa jej na trenažéroch podarilo siahnuť až na dno svojich síl, vo svojej kategórii sa umiestnila s obrovským náskokom na prvom mieste. Už po tretíkrát na tejto súťaži vystúpila na pomyselný piedestál, ale po prvýkrát ako študentka našej školy.

K úspechu tohtoročnej Majsterke SR v modernom päťboji blahoželáme.       PaedDr. Roman Kamas

OLYMPIÁDA ZO SLOVENSKÉHO JAZYKA A LITERATÚRY

Výsledková listina školského kola,  ktoré sa uskutočnilo 26. 11. 2014:

 • kategória  B
 1. Valentína Kaliská II.B
 2. Silvia Haľaková  II.A
 3. Terézia Syručková iII.C

Emma Luptáková  I.A

Kristína Lakomčíková I.B

 • Kategória  A
 1. Michaela Medveďová  IV.D
 2. Dominika Rovňanová  III.E

Tomáš Bubelíny IV.A

Juraj Kamenský  IV.D

 1. Kristína krchmanová III.E

Lenka Veselovská  IV.D

všetkým zúčastneným ďakujeme a víťazkám blahoželáme, postupujú do krajského kola.                                                                        

 

Školské kolo Biologickej olympiády

Dňa 27. novembra 2014 sa na našej škole konalo školské kolo Biologickej olympiády v kategórii B (1. a 2. ročník) a kategórii A (3. a 4. ročník). Zúčastnilo sa ho spolu v obidvoch kategóriách 26 študentov našej školy.

Výsledky školského kola BiO:

Kategória B:  

1. miesto:  Michaela Kossovichová, II.B - postup do krajského kola

2. miesto:  Anna Purgatová, II.E - postup do krajského kola

3. miesto:  Klaudia Hajdúchová, II.A

Kategória A:  

1. miesto:  Kristína Krchmanová, III.E - postup do krajského kola

2. miesto:  Dominika Rovňanová, III.E - postup do krajského kola

3. miesto:  Lívia Pradidová, IV.C

Ďakujeme všetkým študentom, ktorí sa zapojili do školského kola. Už vopred sa na všetkých tešíme aj budúci školský rok.

Postupujúcim študentom blahoželáme a prajeme veľa úspechov v krajskom kole.

Halové veslovanie na GASku pokračuje

Dňa 19. novembra 2014 sa na Gymnáziu A. Sládkoviča v Banskej Bystrici konali Majstrovstvá Banskobystrického samosprávneho kraja v halovom veslovaní stredných škôl v školskom roku 2014 - 2015.

Sála školy už o 10.00 ožila vďaka 18-tim družstvám zo siedmych rôznych škôl Banskobystrického kraja.

Súčasne prebiehali aj Školské majstrovstvá Trenčianskeho kraja, čiže na podujatí sa celkovo predstavilo až 130 pretekárov z deviatich miest Slovenska.

Za výbornej atmosféry veslovali študentky a študenti  disciplínu 4x500m v štyroch kategóriách.

FOTO

VIAC

BOLI SME V DIVADLE alebo TERÉZIA VANSOVÁ TROCHU INAK

Najdôležitejšie životopisné fakty o Terézii Vansovej, výraznej predstaviteľke slovenskej realistickej literatúry, ktorá vo svojej dobe veľmi pokorne a obetavo stála po boku svojho manžela a často aj v jeho tieni, sa študenti II. D a III. E triedy spolu s p. prof. Ivetou Onuškovou dozvedeli počas alternatívne spracovaného divadelného  predstavenia Terézia Vansová – Recepty, ktorého sa zúčastnili dňa 18. novembra 2014 v Bábkovom divadle na Rázcestí.

VIAC

 

Obľúbený crossfit znovu bodoval...!

Súťaž v čoraz obľúbenejšom crossfite neobišla ani našu školu. Na tradíciu školských športových zápolení nadviazala pekná akcia dňa 6.11.2014. Za spolupráce študentov z UMB si náročné disciplíny vyskúšalo 5 študentiek a 9 študentov.

Výsledky slávnostne vyhlásila riaditeľka školy PaedDr.I.Šanderová nasledovne:
Dievčatá:  1.Slančíková Evka, 1.A
               2. Tomková Lucia, 4.E
               3. Hudáková Adriana, 3.C
Chlapci:
               1.Nigríni Martin, 4.B
               2.Ridzoň Matúš, 3.B
               3.Hudec Richard, 4.D

Všetkým, ktorí prekonali samých seba, blahoželáme. Klobúk dolu pred výkonmi najlepších.

Na záver pripomínam, že pokiaľ si trúfate, trénujte, pretože v zime nás čaká ďalší pretek v crossfite, silovom a kondičnom programe vyvinutom na to, aby ľudia získali perfektnú kondíciu.

FOTO

SÁROVA BYSTRICA

Tak ako minulý rok, aj tento  si vyskúšali svoje účinkovanie v súťaži mladých moderátorov - amatérov SÁROVA BYSTRICA naši študenti.

Krajské kolo sa uskutočnilo  24.10.2014 so začiatkom o 9.00 hod v Komornej sále SOS. Gymnázium Andreja Sládkoviča reprezentovali – Peter Magurský zo IV. B  a Nikolas Kača z II.D triedy. Využili nielen minuloročné skúsenosti, ale hlavne sa im podarilo prekonať samých seba a získať tak vedomosti nové.

Návraty poézie o cenu Andreja Sládkoviča

 • Marína moja ! teda tak sme my
 • ako tie Božie plamene,
 • ako tie kvety na chladnej zemi,
 • ako tie drahé kamene...

 

Riaditeľka školy PaedDr.I.Šanderová, zástupkyňa školy  PhDr.A.Slivková, slovenčinárky PaedDr. Ľ.Daňková, PhDr.I.Onušková, PhDr.M.Slančíková a študentky a študenti III.E sa v pondelok 10.novembra 2014 zúčastnili príjemného popoludnia naplneného umeleckým slovom.

Cikkerova sieň Radnice v Banskej Bystrici privítala na prehliadke umeleckého prednesu víťazov recitačných súťaží venovaných bardovi slovenskej ľúbostnej poézie – Andrejovi Sládkovičovi.

Za prítomnosti vzácnych hostí, o.i. Maríny Kráľovičovej, J.Jakubiska a D.Horváthovej, našu školu na súťaži reprezentoval P.Magurský zo IV.B.

Po skončení podujatia bola na dvore Radnice slávnostne uložená dlaždica Andreja Sládkoviča.

foto

„Strom života“ – Hlinená omietka

V dňoch 20 a 21. októbra 2014 sa v priestoroch našej školy uskutočnila tvorba hlinenej omietky v podobe vytvorenia unikátneho nástenného hlineného reliéfu.

Hlinený reliéf bol realizovaný na jednej zo všedných chodbových stien budovy školy. Študenti mali možnosť dotknúť sa hliny a znovuobjaviť jej potenciál pre tvorivú činnosť na pôde školy. Hlina, ako veľmi príjemný a dobre spracovateľný stavebno-umelecký materiál napomohol podobe jedinečného farebného reliéfu „Stromu života“.

Táto aktivita sa realizovala na základe poslednej mobility cezhraničného projektu Comenius Regio „ENVITALENT“.

Zúčastnení študenti :

 • Paulína Belvončíková         III.A
 • Matúš Ridzoň                      III.B
 • Daniel Zauška                     III.B
 • Jakub Trnka                        III.B
 • Natália Ferienčíková          III.B
 • Dominika Rovňanová        III.E
 • Kristína Krchmanová        III.E 

foto v galérii

Školské kolo súťaže ZENIT v programovaní

sa uskutočnilo 6.11.2014 a zučastnilo sa ho 15 študentov.

Pokračoval projekt Comenius Regio "ENVITALENT"

V dňoch 29.10.2014 – 31.10.2014 pokračoval projekt Comenius Regio "ENVITALENT" návštevou Ostravy. Za našu školu sa ho zúčastnili : Mgr. Eva Cabanová, Mgr. Zuzana Poláková a PhDr. Marcela Slančíková.

VIAC

JESENNÉ TEKVICOBRANIE a HALLOWEEN

Dňa 27.10 2014 sa na našej škole uskutočnila jesenná tvorivá dielňa s názvom JESENNÉ TEKVICOBRANIE a HALLOWEEN. Vyrábali sa jesenné dekorácie, lapače snov, technikou dekupáž vznikali svietniky, zo šišiek čudesný hmyz  a vyrezávaním tekvíc vznikali rôzne Halloweenske príšery. Tak ako minulý rok aj tento rok sa pokračovalo vo výrobe tekvíc z netradičných materiálov. Hitom tejto dielne bol textil a priadza. Všetky výtvory sa mohli zúčastniť súťaže o naj Halloweensku tekvicu.

Na základe hlasovania študentov výhercami za rok 2014 sú:

1. miesto -  III.B – Jakub Trnka, Karina Funďová

2.  a 3.miesto – II.A - Michaela Bábelová

2. a 3. miesto – III.D – skupinová práca

 

Táto aktivita bola súčasťou HALLOWEENSKEHO týždňa počas ktorej prebehla aj akcia „Halloweenska maska“.

ZA TUTANCHAMONOM DO BRATISLAVY

Plný autobus nadšených GAS -ákov (výber študentov 3. ročníka – III.A, B, E a niekoľko nadšencov zo štvrtého ročníka) si v stredu 15. októbra 2014 spoločne s vyučujúcimi p. p. Onuškovou a p. p. Morgenstern vyrazilo do Bratislavy s  jednoznačným cieľom – návšteva výstavy Tutanchamon – jeho hrobka a poklady.

Tutanchamon.docx

Horehronské hry

Dňa 8.10.2014 sa konal 54. ročník Horehronských hier v Banskej Bystrici.  Gymnázium Andreja Sládkoviča reprezentovali 4 žiaci – Eva  Slančíková, Nikolas Kača, Martin Fašang a Šimon Šurjansky. Najlepšie umiestnenie dosiahla Eva Slančíková, ktorá si odniesla domov zlatú medailu v behu na 800 metrov s výborným časom 2:26. V behu na 100 metrov skončil Šimon Šurjansky vo finále na 7. mieste. Gratulujeme. 

 Vedúca družstva : Mgr. Miriam Kadlečková      

Kalokagatia

Dňa 30.9.2014  sa konala v športovom areály SOŠ pod Bánošom športová súťaž pod názvom Kalokagatia . Družstvo GAS tvorilo 5 žiakov – Slančíková Eva,Topinková Eva, Ridzoň Matúš, Gregor Richard a Rusnák Patrik. Naše družstvo skončilo zo 16 tímov Banskobystrického kraja na krásnom 5. mieste.

Všetkým zúčastneným gratulujeme. Vedúci družstva -  Kamas Roman

 

Projekt Comenius Regio "ENVITALENT"

V dňoch 07.09. – 12.09.2014 sa riaditeľka školy PaedDr. Iveta Šanderová a učitelia Mgr. Dávid Kaňuk, Mgr. Jana Šimková, Mgr. Danica  Heldová a PhDr. Marcela Slančíková zúčastnili projektu Comenius Regio "ENVITALENT" v Prahe. VIAC                 

Maratón

Dňa 7.septebra sa uskutočnil 3. ročník Banskobystrického maratónu, na ktorom sa zúčastnili aj študenti našej školy. Organizátori ocenili fakt, že sme mali najväčší počet dobrovoľníkov (30) zo všetkých škôl z Banskej Bystrice. Aktívne sa podieľali na tom, aby podujatie prebehlo hladko a bez problémov. Naša škola mala možnosť postaviť štafetu na polmaratónskej trati. Štafeta v zložení ( Kamas Roman, Dušek Jakub, Lištiak Martin a Villant Jakub) obsadila zo 104 registrovaných štafiet 17. miesto.

Všetkým ďakujeme za vzornú reprezentáciu našej školy a všetci sa už tešíme na ďalší ročník

Nemecké jazykové diplomy - DSD I.

Dňa 27.10.2014 boli v Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici slávnostne odovzdané nemecké jazykové diplomy - DSD I.

Diplomy odovzdali : pani G.Telge zo ZfA  Bratislava a pani H.Peppel -  lektorka nemeckého jazyka na našej škole, za prítomnosti vyučujúcich nemeckého jazyka, ako aj žiakov II.D, III.A, III.C a IV.C.

 Z našej školy bol diplom udelený 15 študentom.  Martin Debnár  (III.C) a Kristína Gajdošíková (IV.C.) skúšku zvládli najlepšie, a tak boli ocenení aj knižnou odmenou.

O kultúrny program sa postarali:  Timotej Gurka (III.D) hrou na klavír a Michaela Miklošová (III.C) folklórnym tancom.